Czym jest Nebbud?
Nebbud jest lekiem, który przyjmuje postać zawiesiny i jest wykorzystywany do powszechnie stosowanych inhalacji. To preparat sprzedawany na receptę i dostępny w kilku wariantach:
- 125 µg/ml,
- 250 µg/ml,
- 500 µg/ml.
Każda z dawek jest dopasowana do potrzeb osób o różnych gabarytach: najniższe stężenie substancji czynnej znajdziemy w preparacie przeznaczonym dla dzieci, a najwyższe - dla dorosłych.
Substancją czynną tego leku jest budezonid, czyli glikokortykosteroid, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Pomaga on w zmniejszeniu obrzęku i podrażnienia dolnych dróg oddechowych i tym samym ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Umożliwia on również ograniczenie nasilonych ataków astmy oskrzelowej, a ogólne działanie preparatu opiera się na zmniejszeniu stanu zapalnego, który występuje w oskrzelach.
Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza, który go przepisał. W innym przypadku może on przynieść efekt odwrotny w stosunku do zamierzonego, w najlepszym przypadku nie lecząc dolegliwości, a w najgorszym - może doprowadzić do zaostrzenia stanu chorego.
Działanie leku
Lek pomaga w rozkurczeniu oskrzeli, umożliwiając odkrztuszanie wydzieliny, która nagromadziła się w nich w wyniku choroby. Dodatkowo, zmniejsza istniejące stany zapalne, tym samym pomagając w zwalczaniu choroby.
W przypadku astmy lek zmniejsza skurcze oskrzelowe, tym samym zmniejszając kaszel i dolegliwości związane z tym schorzeniem.
Wskazania do stosowania
Nebbud jest lekiem, który może być stosowany u pacjentów powyżej 6. miesiąca życia. To preparat, który - w zależności od dawki - będzie odpowiednim wyborem zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka.
Stosowanie leku jest zalecane w przypadku leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej, gdy stosowanie standardowego inhalatora proszkowego bądź ciśnieniowego z różnych względów jest niewskazane. Nebbud może być stosowany również w przypadku ciężkich stanów zapalnych krtani jako preparat zmniejszający stany zapalne i ułatwiający odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Przeciwwskazania
Jedyną dolegliwością, która wyklucza stosowanie leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu - budezonid, disod edetynianiu, chlorek sodu, kwas cytrynowy jednowodny, polisorbat 80, cytrynian sodu oraz wodę do wstrzykiwań.
Artykuł powstał w współpracy z Medyk Online