Dzieło sztuki, obraz tworzą kompozycja, linia, plama barwna, ale nade wszystko światło. To dzięki niemu artysta może osiągnąć specyficzny nastrój, wydobyć formę. Symbolika światła pojawia się w tradycji, w historii, kulturze, religii. Mistrzowskie operowanie światłem i cieniem w sztukach plastycznych daje fascynujące, nieoczywiste rezultaty.
Temat nokturnów to swoiste zainteresowanie światłem, bo najczęściej odnosi się do pejzaży nocnych. Pierwszym twórcą znanym z obrazów nocnych był Caravaggio - prekursor baroku, stylu w którym światło odgrywało niebagatelną rolę. Innym wybitnym artystą był francuski malarz Georges de La Tour, dla którego charakterystyczne są nocne, kameralne sceny rodzajowe, najczęściej oświetlone pojedynczą świecą. Obok nich nie może zabraknąć Rembrandta, chyba najbardziej znanego malarza okresu baroku.
Nokturn w pełnym znaczeniu tego słowa pojawił się w romantyzmie. Malarze w tym okresie uwielbiali niedoświetlenie i noc. autorem wielu nokturnów z tego okresu jest Caspar David Friedich, a szczególne miejsce w historii tej tematyki zajmuje angielski malarz William Turner. W okresie postimpresjonizmu twórcą wspaniałych obrazów ukazujących noc był m.in. Vincent van Gogh i jego Gwiaździsta noc.
Wystawa w MDK to prezentacja obrazów ze światłem w roli głównej, to rezultat pracy dwudziestu młodych artystów w wieku od 11 do 17 lat. Nauczycielem sprawującym opiekę artystyczną jest Anna Świca. Na otwarcie wystawy przybyli autorzy prac wraz ze swoimi rodzicami. Wszystkich gości powitała p.o. dyrektora MDK w Biłgoraju Iwona Pawlos. Ekspozycja, którą tworzą obrazy i instalacja przestrzenna, w pewien sposób zaskakuje i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Obrazy inspirowane tematem nocy, światła, pokazują w nieco odmienny sposób rzeczywistość. Dla kilkorga wychowanków Anny Świcy wystawa jest debiutem artystycznym i ich pierwszą wystawą. Mimo to wszyscy dali sobie świetnie radę z bardzo subtelnymi, niekiedy zaś bardzo mocno kontrastowymi przejściami ze światła do cienia, wydobyciem z ciemności postaci, przedmiotów, fragmentów miasta. Klasyczna technika malarstwa akrylowego łączy się w obrazach z techniką pasteli. Prezentację domyka instalacja, której celem było zaskoczenie i wprowadzanie widza w stan swego rodzaju nieoczywistości.
Dopiero podczas wernisażu, twórcy prac wykonanych na folii bąbelkowej zobaczyli rezultat świetnej zabawy plastycznej. Podczas zajęć ich zadaniem było spojrzenie na postać człowieka w sposób nie dosłowny, raczej symboliczny. Miała ona pokazać ulotność i przemijanie człowieka, pozostawione ślady, kontury postaci... ich cienie.
Wystawa obrazów w formie on-line prezentowana jest także na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju - http://mdk