Podstawy prawne funkcjonowania
Podstawą obliczenia podatku dochodowego w rozumieniu podatku liniowego są regulacje zawarte w art. 30c ustawy o PIT, który wskazuje poziom podatku w stawce 19%. Dokładna regulacja brzmi następująco:
Wyciąg z przepisów (Ustawa o PIT):
Art. 30c. [Podatek Liniowy] 1. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Podstawą funkcjonowania zeznania podatkowego jest natomiast art. 45 Ustawy o PIT (w szczególności ustęp 1 tego przepisu). Zgodnie z nim ustawodawca określa specjalne wzory do przygotowania formularza PIT 36L oraz wskazuje termin od (d dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) kiedy zeznanie podatkowe należy złożyć do organ podatkowego.
Wyciąg z przepisów (Ustawa o PIT):
Art. 45. [Zasady składania zeznań podatkowych] 1. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
W tym miejscu ze względu na pojawiające się obecnie wątpliwości należy wyjaśnić, że nowy system KSeF (Krajowy System e-Faktur) nie dotyczy rozliczenia PIT, ma to być narzędzie do wystawiania faktur w formie ustrukturyzowanej.
Budowa formularza PIT 36L
Formularz PIT 36L za rok podatkowy 2021 składa się z części wstępnej, gdzie podatnik musi podać swój identyfikator podatkowy (w tym miejscu tylko NIP) określić rok zeznania (np. za rok 2021), a następnie z kolejnych części oznaczonych literami. Gdzie każda z części została przeznaczona do wprowadzenia określonych informacji. W tym służą one do wpisania:
A - miejsca i celu składania zeznania;
B - danych identyfikacyjnych;
C - informacji dodatkowych;
D - dochodów lub strat ze źródeł przychodów;
E - odliczeń dochodu zwolnionego, strat, składek na ubezpieczenia społeczne i kosztów kwalifikowanych oraz innych odliczeń;
F - ustalenia podstawy obliczenia podatku lub straty;
G - obliczenia podatku;
H - odliczenia od podatku;
I - obliczenia zobowiązania podatkowego;
J - zaliczki na określonych w przepisach zasadach;
K - podatku do zapłaty;
L - zryczałtowanego podatku dochodowego;
M - odsetek na określonych w przepisach zasadach;
N - dochodów (przychodów) wykazywanych na podstawie art. 45 ust. 3c ustawy o PIT;
O - wniosku o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego;
P - przekazywania informacji uzupełniających;
Q - informacji o załącznikach;
R - wskazania rachunku osobistego;
S - wskazania karty dużej rodziny;
T - podpisu podatnika.