Kilka możliwości logowania do e-PIT
Poruszanie się po arkuszu rozliczenia podatkowego jest proste, wbrew pozorom jednak sporo uwagi należy poświęcić samemu logowaniu. Jest kilka możliwości logowania do pit online. Najwygodniejszą metodą dostępu jest wejście do systemu poprzez aplikację mObywatel, skorzystanie z profilu zaufanego w banku lub e-dowodu.
Jeżeli żadna z tych możliwości nie wchodzi w grę, należy podjąć kilkustopniowe logowanie poprzez formularz w zakładce Twoje dane podatkowe. Trzeba podać swój pesel albo NIP oraz trzy kwoty pochodzące z formularzy rozliczeń za ubiegły rok, aktualny oraz wysokość nadpłaty lub niedopłaty z poprzedniego roku podatkowego. Jeżeli podatnik otrzymał od zleceniodawców kilka formularzy PIT-11 za ubiegły rok, może wpisać do systemu kwotę z tylko jednego z nich. Może się zdarzyć, że z uwagi na nadpłatę/ niedopłatę wynoszącą 0 system nie przepuści podatnika dalej, wówczas należy wybrać inny sposób uwierzytelnienia swojej osoby.
PIT w Internecie
Jeżeli podatnik przebrnie już przez logowanie, na ekranie komputera pokaże mu się gotowy formularz rozliczenia PIT. W formularzu są wpisane wszystkie dane dotyczące wynagrodzenia podatnika pochodzące od pracodawcy czy zleceniodawców, przesyłane przez nich do systemu. Twórcy systemu rozliczenia rocznego podatku założyli z góry, że podatnik powinien zweryfikować wszystkie wartości wpisane w formularzu PIT. Jeżeli jednak podatnik nie oczekuje czy też nie posiada danych, które mogłyby zmienić wyliczenia systemu, nie może dokonać żadnych odliczeń, nie rozlicza się z dzieckiem czy współmałżonkiem, a kwota 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego została już raz kiedyś wpisana w formularz, tak naprawdę nie musi zaglądać do niego. Formularz od dnia 2 maja zostanie automatycznie przesłany do właściwego urzędu skarbowego.
PIT online - jak zmniejszyć podatek?
Inaczej wygląda postępowanie z formularzem PIT, gdy podatnik posiada atuty, które mogą zmniejszyć jego obciążenie względem fiskusa. Tym narzędziami są odliczenia, np.:
- ulga na dzieci,
- ulga na Internet,
- ulga dla młodych,
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga mieszkaniowa,
- darowizny,
- 1% podatku.
Wszystkie powyższe elementy należy wprowadzić samodzielnie do systemu, ale wyliczenie podatku na podstawie podanych przez nas danych, system dokonuje już sam. Dzięki temu można całkowicie zaufać powstałym wyliczeniom. Na koniec pozostaje już tylko kliknąć przycisk wysyłania i zeznanie podatkowe wędruje do właściwego organu.
Na koniec warto pobrać i zapisać na pulpicie lub wydrukować swoje zeznanie podatkowe, choćby po to, by w kolejnym roku bezproblemowo zalogować się do systemu. Wydrukowany formularz rozliczenia podatkowego należy przechować razem z dowodami potwierdzającymi odliczenia przez najbliższe 5 lat.