Pełna wersja

Czym są prosaki na twarzy?

2022-04-06 11:05

Prosaki na twarzy to częsta przypadłość występująca u kobiet i mężczyzn. Są mylone z trądzikiem, ale w odróżnieniu od tego powszechnego problemu dermatologicznego nie da się ich samodzielnie usunąć. Podpowiadamy, czym są prosaki i jak się ich pozbyć.

Prosaki - najważniejsze informacje

Czym są prosaki na twarzy? Najprościej rzecz ujmując prosaki to zmiany dermatologiczne pojawiające się w licznych grupach, szczególnie w okolicach oczu. Są niewielkie i twarde, mogą przybierać białą lub żółtą barwę. Wyróżnia się kilka rodzajów prosaków, pierwsze z nich — pierwotne pojawiają się na czole lub powiekach, a po jakimś czasie same znikają. Kolejne to wtórne, których pojawienie się jest skutkiem urazów naskórka.

Prosaki wysiewowe mogą wystąpić na każdej partii twarzy, są wynikiem zaburzeń autoimmunologicznych. Z reguły pojawiają się w wyniku zatkania ujścia gruczołu łojowego. Ich przyczyną mogą też być uwarunkowanie genetyczne. Warto zauważyć, że prosaki nie są groźne i nie prowadzą do rozwoju żadnej poważnej choroby. Usuwa się je tylko i wyłącznie ze względów estetycznych, w celu posiadania zdrowej i gładkiej skóry twarzy.

Jak pozbyć się prosaków?

Istnieje kilka sposobów usuwania omawianych zmian dermatologicznych. Pierwszy z nich to nakłuwanie przy użyciu igły, który polega na wprowadzaniu jej ostrej końcówki pod kątem umożliwiającym odblokowanie zatkanego gruczołu łojowego. Jest to najczęściej stosowany sposób oferowany przez większość profesjonalnych salonów kosmetycznych. Chociaż nie jest to skomplikowany zabieg, to pod żadnym pozorem nie powinien być wykonywany samodzielnie, gdyż może to skutkować poważnymi następstwami. Kolejna metoda likwidowania prosaków to koagulacja. Jest to nowoczesny i niezwykle efektywny zabieg, który cechuję się bezinwazyjnością i bezpieczeństwem. Polega na umiejętnym wykorzystaniu fal radiowych, które mają za zadanie emitować ciepło. Prosaki znikają pod wpływem temperatury bez konieczności nacinania naskórka i bez odczuwania jakiegokolwiek bólu. Jest to błyskawiczny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Można go wykonać w specjalistycznych salonach kosmetycznych, dających gwarancje precyzyjnego leczenia.

Kto nie powinien usuwać prosaków?

Istnieje grupa ludzi, w których przypadku tego typu zabiegi mogą być niebezpieczne. Zaliczamy do nich kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby zmagające się z łuszczycą, padaczką, hemofilią oraz bielactwem. Wspominanym zabiegom nie mogą też poddawać się pacjenci pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Red.