Pełna wersja

Zadaszenie tarasu - co warto wiedzieć?

2022-04-28 20:10

Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie budową zadaszenia nad przydomowym tarasem. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo wygodne, a przy okazji ciekawe wizualnie rozwiązanie. Wiele osób przy planowaniu takiej inwestycji zastanawia się nad wyborem rodzaju materiałów. Do najczęstszych dylematów w tym zakresie należy to, czy zdecydować się na pokrycie dachowe ze szkła czy też z poliwęglanu?

Zadaszenie jaki materiał - szkło czy poliwęglan?

Zbudowanie zadaszenia nad tarasem czy balkonem zwiększa funkcjonalność obu tych miejsc i pozwala spędzać tam czas, niezależnie od warunków pogodowych. Zadaszenie chroni bowiem nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale także osłania przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Przed rozpoczęciem prac warto jednak dokładnie zgłębić temat i przygotować szczegółowy plan. O czym dokładnie mowa?

Zabudowa tarasu czy właśnie jego zadaszenie nie jest tak prostym zadaniem, jak się może wydawać. Mowa w tym przypadku nie tylko o kwestiach finansowych czy technicznych, ale także doborze odpowiednich materiałów. Do każdej tego typu inwestycji należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno nasze potrzeby i oczekiwania, ale również możliwości konstrukcyjne. Co istotne, zadaszenie można w tej chwili wykonać już nie tylko na etapie budowy tarasu, ale także w późniejszym terminie. W obu sytuacjach najlepiej skorzystać z usług fachowców, którzy posiadają nie tylko sporą wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie. Profesjonaliści będą w stanie doradzić, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku i jakich materiałów warto użyć.

Jakiego materiału użyć przy zadaszeniu?

Przede wszystkim należy rozróżnić poszczególne elementy składające się na całość zadaszenia. Rodzaj materiału użytego do zbudowania szkieletu jest bowiem uzależniony od tego, z czego wykonano sam taras. Jeśli mamy do czynienia z drewnianym tarasem, konstrukcję zadaszenia także warto zbudować z drewna. W przypadku tarasu betonowego, idealnie sprawdzi się zadaszenie ze stali. Istotne jest zawsze to, aby szkielet był stabilny i wytrzymały, ponieważ musi udźwignąć spory ciężar i być odporny na warunki pogodowe. Jeśli mowa natomiast o pokryciu dachowym, na uwagę zasługuje kilka materiałów: poliwęglan, szkło, tkanina, blachodachówka czy dachówka ceramiczna.

Szkło czy poliwęglan - charakterystyka i porównanie

Każdy z tych materiałów ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Od wielu już lat do najczęściej wykorzystywanych należy szkło oraz poliwęglan, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Wiele zależy bowiem od naszych preferencji i tego, jaką funkcję ma pełnić zadaszenie. Szkło jest trwałe, łatwe w utrzymaniu i niezwykle odporne. Uniwersalny charakter pokrycia szklanego powoduje, że będzie wyglądać świetnie w każdej stylistyce. Dla jednych minusem, a dla innych zaletą jest fakt, że szkło całkowicie przepuszcza światło, a więc taras szybko się nagrzewa. Przed promieniami słonecznymi chroni za to zadaszenie z poliwęglanu, który zapewnia swoisty półcień. Poliwęglan jako tworzywo sztuczne cechuje spora wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, jest on ponadto o wiele lżejszy od szkła i bardziej elastyczne.

Red.