Pełna wersja

Kiedy odpłaca się inwestycja w farmę fotowoltaiczną?

2022-06-02 16:22

Fotowoltaika jest jedną z najprężniej rozwijających się branż. Odnawialne źródła energii to również atrakcyjna forma inwestycji. Sprawdź z nami, dlaczego Własna farma solarna może być dobrym pomysłem na biznes.

Farma fotowoltaiczna - czy to dobry pomysł na inwestycje?

Dla rolników, przedsiębiorców i wszystkich innych poszukujących wyzwań i ciekawych ścieżek rozwoju inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo dobrym planem. Ten sektor nieustannie się rozwija. Pomimo tego osoby chcące czerpać czysty zysk z inwestycji muszą wykazać się cierpliwością. Duża farma fotowoltaiczna wymaga posiadania sporego kapitału. Zyski będą pojawiać się już od pierwszych miesięcy funkcjonowania systemu, ale całkowity zwrot poniesionych kosztów nastąpi dopiero po kilku latach. Tu mogą pojawić się pewne obawy czy obecny trend nie odwróci się i panele słoneczne przestaną być potrzebne. Rynek jest dynamiczny, rozwija się i nic nie zapowiada pogorszenia sytuacji.

Farma fotowoltaiczna - opłacalność przedsięwzięcia

Koszty inwestycji w fotowoltaikę z roku na rok się zmniejszają. Jeszcze 10 lat temu komponenty potrzebne do budowy instalacji fotowoltaicznej były o 50 proc. droższe niż obecnie. Wzrasta również ich efektywność. Przygotowując biznesplan farmy fotowoltaicznej, należy przyjąć 7 do 10 lat na zwrot inwestycji. Zyskowność zależy od wielu czynników. Posiadając własne, odpowiednie grunty pod farmę znacząco wpływa to na zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Dodatkowo część środków potrzebnych na projekt można pozyskać z wielu różnych źródeł finansowania jak dotacje z gminy czy Regionalne Programy Operacyjne. Farma fotowoltaiczna o mocy 1MW produkuje rocznie około 1100 MW energii elektrycznej. Dziś szacuje się, że za wyprodukowanie 10 megawatów energii można otrzymać od 2300 do 2500 zł. To nie wszystko. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze wsparcie państwa. Są to aukcje OZE. Jeżeli na giełdzie cena jest wyższa od ceny faktycznej, to różnica jest dodatkowym dochodem. W 2019 roku łącznie za wyprodukowanie 10 MW energii można było otrzymać 4000 zł. Rocznie może to dać przychód na poziomie 440 tys. złotych. Jeżeli zainteresował Cię ten sposób inwestycji, sprawdź ofertę firmy Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/farmy-fotowoltaiczne/) Bezpłatnie wycenią i wyliczą moc instalacji, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.

Rentowność farmy fotowoltaicznej

Na rentowność farmy wpływ będzie miała przede wszystkim jej wydajność. Jest ona uzależniona od wielu czynników. Najważniejszy to nasłonecznienie. W Polsce w rejonach najbardziej nasłonecznionych jest to nawet 1350 kWh/m2. Średnia dla naszego kraju to 1000 kWh energii z 1 kW. Skorzystaj z kalkulatora instalacji fotowoltaicznej (https://instalacjefotowoltaiczne.com/kalkulator-instalacji-fotowoltaicznej/)Ważne są również zastosowane technologie. Panele słoneczne i inwertery można znaleźć w wielu rodzajach i o różnych parametrach. To wszystko wpływa na wydajność całego systemu. Równie ważny jest odpowiedni montaż paneli. Tu kluczowe jest ich nachylenie względem słońca. Można też skorzystać z technologii, która zmienia kąt ustawienia paneli w zależności od położenia słońca. Im większe zacienienie tym niższa rentowność systemu.

Jak widać, opłacalność inwestycji zależy od wielu czynników. Wybranie odpowiedniego miejsca, technologii i firmy montującej instalacje jest kluczowe do jej powodzenia i czerpania przyszłych zysków.

Red.