Głównym celem działań "Alkohol i narkotyki" jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Kierujący muszą się liczyć ze zwiększoną liczbą kontroli oraz policyjnych patroli, także w nieoznakowanych radiowozach. Akcja będzie organizowana na terenie całego województwa.
Pijani kierowcy stanowią poważne zagrożenie na drogach. Każdy, kto siada za kierownicę po alkoholu lub narkotykach jest potencjalnym zabójcą.
W pierwszym kwartale tego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 13 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 19 zostało rannych. Tylko w minionym tygodniu na drogach naszego województwa pijani kierowcy byli sprawcami dwóch wypadków. Zginęły w nich 3 osoby. Do jednego z nich doszło w powiecie łukowskim. 21 letni kierowca volvo rozbił się na ogrodzeniu posesji i dachował. W wypadku zginęło dwoje młodych pasażerów, kolejnych dwóch z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala. Sprawca tego wypadku był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Do tragicznego wypadku doszło również w miniony weekend w Krasnymstawie. Kompletnie pijana 59 latka samochodem najechała na rowerzystkę, która przewoziła 3 letniego synka. Życia 45 letniej kobiety nie udało się uratować. Chłopczyk z poważnymi obrażeniami pozostaje nadal w szpitalu. Sprawczyni wypadku miała ponad 2,5 promila.
Policja przypomina, że w świetle nowych przepisów kary za jazdę "na podwójnym gazie" to kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5 tys.zł. do 60 tys. zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 10 pkt. karnych.
Widząc na drodze kierującego, którego zachowanie wzbudza w nas podejrzenie, że może być nietrzeźwy, nie bądźmy obojętni, reagujmy!