Pełna wersja

Pracownicy ze Wschodu. Jak zmienia się rynek kwalifikowanych pracowników?

2022-06-03 10:13

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z każdym rokiem jest coraz większe. Lukę na polskim rynku pracy wypełniają m.in. pracownicy ze Wschodu. Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że w bardzo krótkim czasie do naszego kraju przyjechały kolejne miliony osób, które zaczęły aktywnie poszukiwać zatrudnienia. W jakich sektorach gospodarki mogą znaleźć zatrudnienie? Czy polskim pracodawcom zależy na zatrudnieniu pracowników z Ukrainy? Na jakie warunki pracy mogą liczyć? Sprawdziliśmy!

W jakich branżach pracownicy ze Wschodu mogą szukać zatrudnienia?

W Polsce, tak samo jak w wielu innych krajach europejskich, trwa proces wychodzenia gospodarki z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Choć miejsc pracy przybywa, to nie każdemu przedsiębiorcy udaje się znaleźć pracowników o odpowiednim wykształceniu i umiejętnościach. Jak pokazują dane GUS, najwięcej wakatów jest w takich branżach jak budownictwo, transport, gospodarka magazynowa, informacja i komunikacja, a także działalność naukowa i techniczna. To obszary, w których osoby przybywające do Polski mają duże szanse na otrzymanie zatrudnienia. Więcej informacji znajdziesz na https://antal.pl.

Czy polskie firmy chcą zatrudniać pracowników ze Wschodu?

Większość polskich przedsiębiorców jest pozytywnie nastawiona do zatrudnienia pracowników zza wschodniej granicy i widzi w tym szansę na rozwój swoich firm. Badanie przeprowadzone przez agencję pracy Antal w marcu 2022 roku pt. "Możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy" wskazuje na to, że ponad połowa (56%) pracodawców jest w stanie zaoferować ukraińskiemu specjaliście pracę na dłużej niż 12 miesięcy. Pracodawcy widzą możliwość współpracy zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. 77% respondentów zadeklarowało chęć zatrudnienia Ukraińców na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Badanie pokazuje także, że pracodawcy są gotowi udzielić pracownikom ze Wschodu wsparcia w nauce języka polskiego oraz zadbać o lepszą integrację z pozostałymi członkami zespołu.

Warto podkreślić, że wielu polskich pracodawców zatrudnia pracowników ze Wschodu już od wielu lat. Z pewnością jednak obecny kryzys migracyjny wpłynie na to, że osób zza wschodniej granicy będzie w polskich firmach coraz więcej. Dużym wyzwaniem może być otwarcie się na osoby z Ukrainy innych rynków europejskich. Wielu wysoko wykwalifikowanych pracowników ze Wschodu może więc szukać pracy za naszą zachodnią granicą. Polscy pracodawcy muszą być przygotowani na to, że wyspecjalizowanym pracownikom ze Wschodu będą musieli przedstawić konkurencyjną względem rynków europejskich ofertę.

Na jakie warunki pracy mogą liczyć osoby zza wschodniej granicy?

Jak pokazują wyniki przytoczonego powyżej badania, aż 8 na 10 pracodawców chciałoby zaoferować pracownikowi z Ukrainy umowę o pracę. Na najlepsze propozycje mogą liczyć osoby, które komunikują się w języku polskim (chęć zatrudnienia specjalisty posługującego się językiem polskim zadeklarowało 6 na 10 firm). Niepełna znajomość języka nie w każdej branży stanowi barierę. Kandydat ma szansę na pracę, nawet jeśli nie mówi po polsku, ale zna język angielski (to warunek, który stawia 7 na 10 firm). W wielu przypadkach umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest stawiana wyżej niż doświadczenie na danym stanowisku. Wykwalifikowani pracownicy zza wschodniej granicy mogą więc liczyć w Polsce na stabilne i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Oczywiście wiele zależy od branży. Na najlepsze zarobki mają szansę osoby szukające pracy w IT i branży transportowej.

Red.