Pełna wersja

Czym umyć kabinę prysznicową?

2022-06-19 09:24

Kabina prysznicowa to miejsce w łazience, które charakteryzuje się tym, że ciężko utrzymać je w należytej czystości. Zarówno w brodziku, jak i na szklanych elementach lubi gromadzić się uciążliwy i trudny w usunięciu osad. Jak zatem myć kabinę prysznicową?

Czym umyć kabinę prysznicową?

Jak zostało wspomniane, na każdej kabinie lubi zbierać się osad. Powstaje on podczas każdorazowego korzystania z prysznica. Co składa się na ten osad? W głównej mierze są to środki używane na co dzień do utrzymywania higieny (wszelkie szampony, mydła, płyny do kąpieli etc.) oraz woda. Wszystko razem spływa w dół tworząc nieestetyczne smugi. Czyszczenie kabiny prysznicowej może odbywać się zarówno dzięki pomocy tradycyjnych środków chemicznych dostępnych powszechnie w sklepach jak i domowych składników używanych na co dzień w kuchni.

Zaletą tych drugich jest z całą pewnością mniejszy wpływ na organizm człowieka, a także większa łatwość degradacji w środowisku naturalnym. Środki chemiczne są dostępne w formie sprayu, pianek czy chusteczek obficie nasączonych substancjami czyszczącymi. Warto pamiętać, że większość gotowych preparatów zawiera bardzo żrący kwas chlorowodorowy. Z tego powodu środki mogą być drażniące nie tylko dla powłok skórnych, ale także mogą uszkadzać elementy składające się na całość kabiny, zatem przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić na niewielkim, niewidocznym fragmencie wpływ detergentu na komponenty tworzące kabinę prysznicową.

Jakie są domowe sposoby na umycie kabiny prysznicowej?

Drugą wspomnianą uprzednio opcją są domowe sposoby na pozbywanie się niechcianego osadu. Jednym z nich z całą pewnością jest ocet. Należy go zmieszać w proporcji 1:1 z wodą, po czym jako roztwór nałożyć na wybraną przez siebie powierzchnię i odczekać około kwadransa. Po upływie piętnastu minut za pomocą miękkiej ściereczki należy zetrzeć mieszaninę i spłukać pozostałości obfitym strumieniem wody. Zaletą octu jest fakt, że nabłyszcza szklane powierzchnie i kafelki.

Kolejną opcją jest mieszanka sody i wody utlenionej. Ten duet doskonale radzi sobie z grzybami, który uwielbia wilgotne środowisko, jakim bez wątpienia jest kabina prysznicowa. Na miejsca, w których zauważalne są kolonie grzybów warto nałożyć sodę, a po upływie maksymalnie piętnastu minut wyczyścić zaatakowane miejsca i polać je obficie wodą utlenioną, którą z kolei trzeba zostawić do wchłonięcia.


Czym umyć kabinę prysznicową aby nie było smug?

Smugi występujące podczas czyszczenia szklanych powierzchni są zmorą wielu osób. Istnieją jednak sposoby pozwalające umyć kabinę prysznicową tak, aby nie powstawały na niej jakiekolwiek smugi. Najpierw warto wspomnieć o tym, jaka technika jest do tego celu najbardziej odpowiednia i właściwa. Przede wszystkim, mycie powinno odbywać się jednostajnymi, skoordynowanymi ruchami.

Nie mogą to być ruchy, których kierunek jest pomieszany, czyli na przykład nieregularne mycie w poprzek oraz wzdłuż, ale raczej od góry do dołu. Istotne jest także, aby czyścić do sucha. Zasychająca w naturalnym procesie ciecz z pewnością pozostawi nieestetyczne ślady. Teraz można przejść do środków. Jak w większości przypadków, można posiłkować się po prostu octem z wodą lub kwaskiem cytrynowym bądź środkami sklepowymi. Obie opcje są w stanie dodatkowo nabłyszczyć kabinę.

Więcej na temat mycia kabiny prysznicowej bez smug znajdziesz w w tym artykule: czym umyć kabinę prysznicową?


Czym wyczyścić kabinę prysznicową plastikową?

Plastik jest jeszcze trudniejszym oponentem, gdy chodzi o czyszczenie. Często powierzchnia tego tworzywa sztucznego nie jest idealnie gładka, jak ma to miejsce chociażby w przypadku szkła.

We wszelkie porowatości i chropowate struktury osady wnikają jeszcze głębiej. Nie ma to jednak większego znaczenia dla jakichkolwiek środków, czy to tradycyjnych, czy specjalistycznych, gdyż oba mogą doskonale doczyścić kabinę. Czasem potrzeba do tego po prostu większej dozy cierpliwości.


Czym najlepiej czyścić brodzik?

Brodzik prysznicowy to doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów i bakterii chorobotwórczych. Dodatkowo posiada zakamarki, które szczególnie ciężko doczyścić. Co warto wiedzieć o samym dbaniu o czystość tego miejsca? Ceramikę można bez większego ryzyka czyścić preparatami o właściwościach żrących, zaś akrylowe nie lubią agresywnych detergentów. Tutaj nie sprawdzą się także mleczka czyszczące z drobinkami ściernymi, które mogą porysować powłokę akrylową.

Czym więc czyścić brodzik? Wspaniale sprawdzi się najzwyklejszy płyn do naczyń z octem. Obie ciecze należy zmieszać w proporcji 1:1 (szklanka octu i szklanka płynu do naczyń). Miksturę należy rozpylić brodziku, a po dwudziestu minutach spłukać i przetrzeć do sucha. Sprawdzi się także tradycyjna mieszanka octu i sody.


Czym umyć kabinę prysznicową z powłoką Easy Clean ?

Powłoka Easy Clean nazywana jest także samoczyszczącą. Produkowana jest z polimeru, którego warstwa jest cieńsza około tysiąc razy od ludzkiego włosa, co czyni ją naprawdę imponująco cienką. Tworzy ona na wyrobach szklanych i ceramicznych swoistą warstwę ochronną, która jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe i zanieczyszczenia.

Technologia Easy Clean coraz częściej wkrada się do bidetów, umywalek, toalet czy kabin prysznicową. Czym zatem czyścić kabinę wyposażoną w taką warstwę ochronną? Dbanie o czystość w tym przypadku absolutnie nie różni się od sytuacji, w której posiadana kabina prysznicowa nie ma powłoki Easy Clean. Wystarczy soda i ocet, kwasek cytrynowy lub specjalistyczne środki chemiczne. W większości przypadków sprawdzi się także spłukiwanie resztek mydła czy środków higieny osobistej bezpośrednio po zakończeniu mycia w celu zapobiegania zasychania kosmetyków połączonych z wodą.

Mycie kabiny prysznicowej (źródło zdjęcia: deko-rady.pl)

Reasumując, dbanie o brodzik czy drzwi kabiny prysznicowej wcale nie musi oznaczać trudnego zadania. Warto przede wszystkim bezpośrednio po skorzystaniu z niej wycierać wszelkie powierzchnie tego miejsca do sucha. W przypadku jednak, gdy zacieki bądź osady zdążą się wytworzyć można po prostu wziąć z kuchni ocet, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i płyn do mycia naczyń i zmieszać ze sobą wybrane składniki według przepisów opisanych powyżej. Można także zaopatrzyć się w środki chemiczne ze sklepu.

Niezależnie od preferowanej metody warto dbać o wygląd prysznica, który czysty i błyszczący będzie z pewnością cieszył oko.

Red.