W 1600 r., sześć lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynku jej profesorów. Burzliwa historia naszej Ojczyzny sprawiła, że po latach rozkwitu, Akademia została zamknięta przez zaborców austriackich w XVIII wieku. Idea powrotu do tradycji akademickich w Bukowinie pojawiła się w 2008 roku. Nawiązywały do niej najpierw Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu (Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu), a obecnie tradycję tę kontynuuje współczesna Akademia Zamojska. W tegorocznych XIV Spotkaniach Akademickich w Bukowinie udział wzięły władze i wykładowcy Akademii Zamojskiej, przedstawiciele władz samorządowych powiatu biłgorajskiego i gminy Biszcza oraz lokalna społeczność Bukowiny.
Wydarzenie rozpoczęło się w kościółku pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie od wykładu pt. "Obywatel i jego powinności wg Jana Zamoyskiego", który wygłosił rektor Akademii Zamojskiej dr. hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Następnie odprawiono Mszę św., podczas której kazanie wygłosił duszpasterz akademicki ks. Marek Żur, rektor kościoła pw. św. Katarzyny w Zamościu. Dalsza część spotkania miała miejsce w gospodarstwie agroturystycznym "Kary Mustang", gdzie montaż słowno-muzyczny zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie. Po tym artystycznym punkcie programu, wykład "Akademia Zamojska wczoraj i dziś" wygłosił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. - Akademia Zamojska powstała w 1594 roku. Byłą jedną z ważniejszych uczelni Rzeczypospolitej. (...) Dziś Akademia ma dziewięć kierunków, ponadto staramy się o uruchomienie dziewięciu kolejnych, m.in. prawo (magisterskie), studia II stopnia (magisterskie) - pedagogika oraz finanse i rachunkowość. Mamy nadzieję, że uruchomimy również nowy kierunek - rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, bowiem musimy żyć także kulturą. Chcemy także uruchomić kolejne studia związane z ochroną zdrowia, jak ratownictwo medyczne i położnictwo. Mam nadzieję, że Akademia Zamojska będzie się rozwijać dla dobra naszej Ojczyzny - mówił prof. Skrzydlewski.
Następnie na scenie zaprezentowały się: zespół "Krzewina" i Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. W trackie tegorocznych Spotkań Akademickich odbyły się również konkursy dla najmłodszych, podczas których dzieci musiały wykazać się znajomością historii Bukowiny oraz Akademii Zamojskiej.
XIV Spotkania Akademickie w Bukowinie odbyły się 19 czerwca. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny, Akademia Zamojska, gmina Biszcza i powiat biłgorajski.