Cały cykl warsztatów plastycznych, zabaw integracyjnych i innych spotkań ma na celu pokazanie terapeutycznej, edukacyjnej i wychowawczej funkcji literatury. Jego pomysłodawcy przypominają opinie naukowców różnych dziedzin, którzy zgodnie twierdzą, że czytanie jest panaceum na wszechobecny stres, a także pomaga w leczeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych. - Wpływu czytania na ćwiczenie pamięci, inteligencji, wzbogacenie słownictwa nie da się przecenić. Książka, to witamina dla duszy. Warto ją stosować systematycznie w celach profilaktycznych, a przedtem skonsultować się z bibliotekarzem. Treści zawarte na jej stronicach potrafią leczyć, bawić i uczyć - przekonują pomysłodawcy cyklu.
Część zajęć będzie się odbywać w oparciu o książki, traktujące o problemach osób niepełnosprawnych i integracji z tym środowiskiem. Łącznie organizatorzy zaplanowali dziesięć spotkań, z których pierwsze pod hasłem "Literacki balsam dla duszy" odbędzie się we wtorek 26 lipca. Tematami kolejnych zajęć, które potrwają do 10 sierpnia, będą m.in.: "Każdy z nas jest wyjątkowy", "Książka - lekarstwo na umysł", "Po co komu plotka", "Czarna książka kolorów", "Letni ogród dobrych słów", "Dodajemy sobie skrzydeł" i "Inny nie znaczy gorszy".
Zainteresowani mogą wybrać konkretne zajęcia albo zapisać się na wszystkie. Zgłoszenia są przyjmowane osobiście w MBP w Józefowie i telefonicznie pod numerem: 84 687 82 89.
Spotkania będą się rozpoczynać o 10.00, a cały cykl jest elementem większego projektu pod hasłem "W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle". Na inaugurację w czerwcu w józefowskiej książnicy odbyło się spotkanie z bajkopisarzem. Na sierpień organizatorzy planują warsztaty "Torba na książki z biblioteki", we wrześniu odbędzie się pieszy rajd "Iść w stronę słońca", a w październiku turniej integracyjny z udziałem mieszanych drużyn z osobami niepełnosprawnymi w składzie, połączony z podsumowaniem projektu.
Na realizację wszystkich pomysłów MBP w Józefowie ma przyznane pieniądze z budżetu państwa. Środki będą pochodzić z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa", które placówka pozyskała za pośrednictwem Instytutu Książki.
W realizacji projektu medialnie józefowską książnicę wspierają: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i bilgorajska.pl.