Pełna wersja

Nie bój się cytologii

2011-05-18 10:22

W Poradni Ginekologicznej w BiÅ‚goraju można bezpÅ‚atnie i bez skierowania wykonać badanie cytologiczne. O tym, że choruje na raka szyjki macicy codziennie dowiaduje siÄ™ 10 Polek. Warto wykonać badanie, gdyż wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia.

Poradnia uczestniczy w programie profilaktyki raka szyjki macicy.

- Badanie jest bezbolesne, a niezwykle ważne jest jego regularne wykonywanie. Niestety, jeśli chodzi o te badania, wciąż jesteśmy na szarym końcu statystyki. Zarówno, jako powiat, województwo i kraj - informuje Elżbieta Lekan, położna z Poradni Ginekologicznej biłgorajskiego szpitala.

W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet. Oznacza to, że 10 kobiet dziennie dowiaduje się o tej chorobie. Aż połowa z nich umiera tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - najczęściej chorują kobiety między 45 a 55 rokiem życia, szczególnie te, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, wiele razy rodziły, palą papierosy.
Wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia. Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii. Dlatego warto dać sobie szansę i wziąć udział w badaniu.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku pod uwagę brany jest rok urodzenia), ubezpieczonych, zamieszkałych na terenie Polski, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. - Do biłgorajskiej Poradni można zgłaszać się codziennie od 7.00 do 15.00, nie trzeba wcześniej umawiać się na wizytę, jedynie mieć przy sobie dowód osobisty - dodaje pani Lekan.

Program organizowany jest przez NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia w ramach akcji "Życie jest bezcennym darem".

Kat.