Pełna wersja

Jak uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy?

2022-09-19 16:36

Brałeś udział w stłuczce, która została spowodowana przez innego kierowcę, a po tym zdarzeniu zmagałeś się z problemami zdrowotnymi? Jeśli tak, możesz starać się o zadośćuczynienie z OC sprawcy. Sam termin często jest mylony z odszkodowaniem, jednak odnosi się do zupełnie innej sytuacji. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie w tym kontekście i co trzeba zrobić, aby je uzyskać.

1. Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy

2. Zadośćuczynienie - kiedy przysługuje?

3. Wniosek o zadośćuczynienie

Jeśli zadośćuczynienie z OC sprawcy okazało się zbyt niskie lub gdy pojawił się problem z oszacowaniem jego wysokości, warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej. Udzieli on wsparcia w negocjacjach z firmą, jaką jest towarzystwo ubezpieczeniowe, oraz reprezentuje przed sądem w razie potrzeby.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy

W obiegowej opinii terminy: zadośćuczynienie i odszkodowanie bywają stosowane zamiennie, ale w praktyce - mimo że oba mogą być wypłacone z OC sprawcy wypadku - oznaczają coś innego.

Do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy wypadku dochodzi, gdy wskutek wypadku ucierpiał pojazd. To świadczenie związane typowo ze szkodami materialnymi. Warto dodać, że do pozytywnej decyzji ubezpieczyciela w tej sprawie może dojść tylko wtedy, gdy można ustalić wartość szkody.

Jeśli jednak ofiara dozna cierpień niematerialnych, na przykład uszczerbku na zdrowiu czy pogorszenia dobrostanu psychicznego, nie wchodzi w grę procedura dochodzenia odszkodowania, a jedynie zadośćuczynienie, na przykład zadośćuczynienie po wypadku samochodowym. Ma ono charakter kompensacyjny, czyli odnosi się zarówno do szkód, które już wystąpiły, jak i jeszcze mogą się pojawić.

Zadośćuczynienie - kiedy przysługuje?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zadośćuczynienia z reguły skupiają się na konkretnych warunkach, które trzeba spełnić, gdy ubezpieczyciel decyduje się n zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Sytuacje stanowiące podstawę do wypłaty zadośćuczynienia określa kodeks cywilny. Należą do nich:

Środki wypłacane są przez ubezpieczyciela sprawcy.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://www.kompensja.pl/odszkodowania/za-uszczerbek-na-zdrowiu/.

Wniosek o zadośćuczynienie

Aby uzyskać środki, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić zgłoszenie szkody, czyli poinformować ubezpieczyciela, że pojawiły się wspomniane wyżej niedogodności. Wypłatę odszkodowania umożliwia złożony wniosek wraz z dokumentacją medyczną oraz opisem sytuacji.

Kancelaria odszkodowawcza Kompensja

Adres firmy:
Kartuska 246, 80-122 Gdańsk

Telefon:
+48 58 500 80 89

Strona WWW:
https://www.kompensja.pl/

Red.