Pełna wersja

Co należy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

2022-10-04 09:58

Każdy z nas w swoim domu musi mieć jakieś ogrzewanie. Niestety nie żyjemy w krajach, w których temperatura nie spada poniżej piętnastu stopni Celsjusza. Nie ma tak dobrze. W tym artykule chcemy się skupić na ogrzewaniu podłogowym. Zauważyliśmy na pewno wzrost popularności tym ogrzewaniem. Powiedzmy sobie o nim nieco więcej.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Wiadomo, że najpopularniejszym rozwiązaniem ogrzewania są po prostu grzejniki ścienne. Mają one rzeczywiście sporo zalet, ale troszkę nie pasuje nam ich estetyka. Nie dziwi nas wcale to, że na rynku można się spotkać z wieloma ciekawymi alternatywami. Jedną z takich alternatyw jest ogrzewanie podłogowe.

Jest to metoda ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, która polega na umieszczeniu w podłodze rur. Przez te rury właśnie przepływa woda z instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki takiej instalacji ciepło się rozprowadza równiutko po całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie zapewnia nam niesamowity komfort termiczny. Tak naprawdę to podłoga jest samym w sobie grzejnikiem. Emituje nie tylko ciepło, ale także jest o wiele, wiele cieplejsza od posadzek niepodgrzewanych.

Jaka może być temperatura takiej podłogi? Może osiągać nawet 35 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe może być zamontowane pod podłogą zarówno z płytek ceramicznych, jak i z paneli. Wszystko, co jest potrzebne do wykonania ogrzewania podłogowego, oferuje strona Hydrotermo.pl.

W jaki sposób działa ogrzewanie podłogowe?

Niektórym osobom dosyć trudno jest sobie wyobrazić działanie ogrzewania podłogowego. Dotyczy to głównie osób, które nie miały z nim nigdy wcześniej do czynienia. Musimy wiedzieć, że numerem jeden jest tutaj zjawisko samego promieniowania. Woda z instalacji jest rozprowadzona dzięki rurom. Wspomnijmy także, że rurki te są mocno elastyczne. Są one równomiernie rozprowadzone po powierzchni całej naszej podłogi. Na ogrzewanie podłogowe można się zdecydować jedynie w jednym pomieszczeniu, czy też w całym naszym domu lub mieszkaniu.

Woda, która krąży w rurach, pozwala na przekazywanie ciepła na zewnątrz. Właśnie dzięki temu podnosi się temperatura w całym pomieszczeniu. Efektem dodatkowym jest przyjemna oraz w zasadzie zawsze ciepła podłoga.

Jesteśmy jeszcze ciekawi, co w ogóle wchodzi w skład instalacji ogrzewania podłogowego. Jak to wygląda w rzeczywistości? Instalacja sama w sobie składa się z panelu kontrolnego, jak i rozdzielacza. Przy pomocy panelu kontrolnego regulowana jest temperatura, a do tego ilość wody przepływającej. Mamy tutaj do czynienia z tak samo praktycznym rodzajem ogrzewania, jak przy standardowych grzejnikach ściennych. Wcale nas nie dziwi to, że ogrzewanie podłogowe jest takie popularne.

Czy widzimy tutaj jakieś wady tego rozwiązania? Nie do końca. Niektórym osobom jedynie nie pasuje nieco długi czas, który jest potrzebny na nagrzanie się podłogi. My jednak tego nie rozpatrujemy jako wady. Na pewno będziemy z tego ogrzewania bardzo zadowoleni. Nie będziemy sobie wyobrażać żadnej innej opcji.

Red.