Pełna wersja

Naltrekson - skuteczny wyłącznik haju

2022-10-17 21:39

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to spory problem we współczesnym świecie. Człowiek może uzależnić się niemalże od wszystkiego. Niemniej jednak ludzie najczęściej uzależniają się od alkoholu oraz narkotyków. Leczenie uzależnienia w ostatnich latach znacząco się poprawiło. Wynika to z faktu lepszej znajomości samego mechanizmu uzależnienia, poprawy w prowadzeniu psychoterapii oraz wprowadzeniu nowych leków. Wprowadzenie naltreksonu zrewolucjonizowało leczenie uzależnienia od alkoholu i narkotyków znacznie bardziej, niż zastosowanie disulfiramu. Znane wcześniej wszywki z disulfiramu powodowały objawy ciężkiego kaca po spożyciu nawet małych ilości alkoholu. Niestety, ostatnie badania nie wykazały, że faktycznie pomagają w utrzymaniu trzeźwości. Nie leczyły one bowiem źródła problemu alkoholizmu czyli samego uzależnienia. Inaczej rzecz ma się w przypadku naltreksonu - wszywka narkotykowa pomaga utrzymać czystość.

Czym jest naltrekson?

Naltrekson jest dobrze poznanym i świetnie zbadanym lekiem, którego można stosować w formie doustnej oraz w formie podskórnej jako wszywka narkotykowa. Jest on lekiem bardzo bezpiecznym. Warto zaznaczyć, że naltrekson ma działanie podwójne. Z jednej strony jest to bloker opiatowy co sprawia, że jego przyjęcie powoduje wyłączenie haju. Osoba, która ma wszywkę narkotykową i przyjmie opioidy nie będzie odczuwać błogości związanej z ich zażyciem. W konsekwencji wola przyjęcia opioidów słabnie. Warto zaznaczyć, że naltrekson sprawia też, że osoba uzależniona od alkoholu ma mniejszy pociąg do jego wypicia. Sprawia to, że wszywka narkotykowa z naltreksonu pomaga więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i skutecznie leczyć dwa uzależnienia - zarówno od alkoholu jak i od narkotyków opioidowych.

Wszywka narkotykowa - jak można ją dostać?

Przed wszyciem naltreksonu konieczne jest przebycie odpowiedniego detoksu narkotykowego. Naltreksonu nie można wszywać w sytuacji, w której osoba czynnie przyjmuje narkotyki opioidowe takie jak heroina czy morfina. Organizm musi się najpierw oczyścić z przyjętych wcześniej substancji opioidowych. Profesjonalny detoks opiatowy trwa od siedmiu do dziesięciu dni i pozwala on na złagodzenie objawów odstawienia narkotyków. Stosuje się różnego rodzaju substancje, które skutecznie leczą zespół odstawienny. Lekarze skupiają się także na wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Po tym czasie można wszyć bloker opiatowy, który skutecznie pomoże w leczeniu uzależnienia od opioidów.

Naltrekson - pomocny także w leczeniu alkoholizmu

Sporą zaletą naltreksonu jest możliwość jego użycia w leczeniu alkoholizmu. Pomaga on zmniejszyć głód związany z uzależnieniem psychicznym od alkoholu. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie naltreksonu w uzależnieniu od alkoholu ma charakter pomocniczy do psychoterapii oraz profesjonalnego leczenia odwykowego. Wszycie naltreksonu ułatwia jednak znacząco podjęcie decyzji o detoksie, terapii oraz rozpoczęcie życia w trzeźwości.

Red.