Pełna wersja

Czym się różni zwolnienie uzyskane online od tradycyjnego?

2022-10-27 08:28

Potrzebujesz zwolnienia, a masz problem z umówieniem się na stacjonarną wizytę lekarską w dogodnym terminie? Zdecyduj się na zwolnienie online. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

W sytuacji, gdy potrzebujesz zwolnienia lekarskiego, niekoniecznie musisz udać się na wizytę lekarską. Jeśli jest to niemożliwe lub zależy ci na czasie, rozważ zwolnienie online. Wówczas automatycznie zostanie poinformowany ZUS i twój pracodawca. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. W poniższym tekście znajdziesz więcej wartościowych informacji na temat zwolnienia online.

Zwolnienie tradycyjne a zwolnienie online

Najważniejszą różnicą między zwolnieniem tradycyjnym a zwolnieniem online jest forma odbycia konsultacji z lekarzem. W przypadku zwolnienia tradycyjnego trzeba udać się do gabinetu lekarskiego, gdzie odbędzie się wywiad i może zostać wykonane badanie. Jeśli chodzi natomiast o zwolnienie online, wszystko przebiega dużo szybciej, a co najważniejsze - pacjent nie musi wychodzić z domu. Wszystko odbywa się sprawnie i wygodnie przez Internet.

Kiedy pracownik może zdecydować się na zwolnienie lekarskie?

Pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie, gdy dopadła go choroba i w związku z tym jest czasowo niezdolny do pracy. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której pracownik może dostać zwolnienie online. Warto rozważyć tę opcję, gdy rozchoruje się członek rodziny, pozostający pod twoją opieką (np. dziecko).

Jak dostać zwolnienie online?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz udać się na stacjonarną wizytę lekarską, to dobrą opcją może okazać się zwolnienie online. Nie każda osoba jednak orientuje się, jak dostać zwolnienie online. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Należy też tutaj podkreślić, że takie zwolnienie nie różni się niczym od tego, które jest wystawiane stacjonarnie.

Aby otrzymać zwolnienie online, wystarczy, że znajdziesz sprawdzony serwis oferujący tego typu usługi. W przypadku e-konsultacji należy nastawić się na to, że konieczny będzie e-wywiad lekarski, który umożliwia uzupełnienie formularza medycznego. Lekarz najprawdopodobniej zapyta m.in. o ogólny stan zdrowia, występujące objawy, choroby przewlekłe, czy przyjmowane leki. Później odpowiedzi pacjenta są analizowane, a specjalista podejmuje decyzje dotyczącą zwolnienia.


Sprawdź serwis e-lekarz24h.pl!

Jak wygląda proces wystawiania zwolnienia online?

Gdy specjalista stwierdzi, że pacjent faktycznie powinien zostać w domu, wystawia zwolnienie online. Wszystko odbywa się wyłącznie za pomocą komputera z dostępem do Internetu. Korzystając z systemu, lekarz identyfikuje pacjenta na podstawie numeru PESEL. Jeśli pacjent już któryś raz z kolei korzysta z e-wizyty, to wszelkie dane np. o ubezpieczeniu czy pracodawcy są już w systemie i nie ma konieczności ich uzupełniania. W takiej sytuacji trzeba jedynie podać okres niezdolności do pracy i wysłać dokument do pracodawcy. To wszystko zajmuje zaledwie kilka minut, czyli dużo mniej niż wizyta w przychodni.

Ile kosztuje zwolnienie online?

To, ile zapłacisz za zwolnienie online, zależy między innymi od tego, jaką wybierzesz firmę. Zazwyczaj jednak kosztuje ono od 60 do 120 złotych.

Dowiedziałeś się już, jak dostać, ile kosztuje zwolnienie online oraz czym się ono różni od zwolnienia tradycyjnego. Pamiętaj o tej opcji, gdy dopadnie cię choroba i nie będziesz w stanie udać się do przychodni. Decydując się na nią, szybko i sprawnie uzyskasz zwolnienie online.

Red.