Pełna wersja

Leczenie wady zgryzu w klinice ortodontycznej

2022-10-31 10:38

Piękne, zdrowe zęby to najlepsza wizytówka. Niestety, wiele osób cierpi na różne wady zgryzu, które mogą być przyczyną nie tylko kompleksów, ale także wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Obecnie istnieje wiele różnych metod, które sprawiają, że leczenie wad zgryzu jest w pełni skuteczne, bezpieczne i niemalże bezbolesne.

Aparaty ortodontyczne mogą być ruchome lub stałe. Dobór odpowiedniego sposobu leczenia ortodontycznego zależy od stomatologa lub ortodonty. Leczenie nieprawidłowości zgryzu może być długotrwałe i dość kosztowne, jednak przynosi doskonałe efekty. Z tego względu chętnych do objęcia leczeniem ortodontycznym nie brakuje. W gabinetach pojawiają się dzieci i dorośli. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat współczesnych możliwości ortodoncji, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących leczenia ortodontycznego.

1. Ortodoncja - zakres usług

2. Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice ortodontycznej?

3. Na czym polega leczenie ortodontyczne wady zgryzu?

4. Popularne zabiegi estetyczne w klinice ortodontycznej

Ortodoncja - zakres usług

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Bardzo często odbywa się to także przy wsparciu implantologii oraz protetyki. W zależności od tego, jaka wada zgryzu występuje u pacjenta, wybiera się odpowiedni sposób leczenia ortodontycznego. Możliwe jest wykorzystanie aparatów ortodontycznych stałych lub ruchomych. Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci, u których w leczeniu ortodontycznym stosuje się zwykle aparaty ruchome, ale nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego pacjentów. Z kolei dorosłym, u których uzębienie jest już w całości wykształcone, rekomenduje się aparat ortodontyczny stały. Oczywiście każdorazowo decyzja ta należy do prowadzącego lekarza stomatologa, kiedy dochodzi do wstępnej oceny zgryzu. Aparaty stałe pozwalają na bardzo precyzją korektę, zarówno w obrębie żuchwy, jak i szczęki. Trzeba jednak być przygotowanym, że leczenie może zająć miesiące, a często nawet lata. Na szczęście spektakularne efekty sprawiają, że warto na nie czekać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://villanova.pl/.

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice ortodontycznej?

Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta w profesjonalnej klinice ortodontycznej? Przede wszystkim głównym celem jest diagnoza oraz zaplanowanie ewentualnego leczenia.

1. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Ma on na celu dokładnie zrozumienie przyczyny, która stoi za zgłoszeniem się na wizytę oraz poznanie potrzeb i oczekiwać pacjenta.

2. Ortodonta dokonuje oględzin zgryzu i jamy ustnej i diagnozuje, czy istnieje potrzeba leczenia.

3. Następnie ortodonta planuje leczenie. W tym celu wykonuje szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni, sprawdza stan stawów skroniowo żuchwowych, pobiera wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia, wykonuje zdjęcie uzębienia, a także wykonuje badanie RTG. Więcej na ten temat znajdziesz odwiedzając stronę https://elektoralna.pl/uslugi/ortodoncja/.

4. Trzeba pamiętać, że do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Dlatego może zdarzyć się, że zanim zostanie wyznaczona data leczenia ortodontycznego, zęby trzeba będzie odpowiednio przygotować.

Na czym polega leczenie ortodontyczne wady zgryzu?

Po diagnozie ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia wady zgryzu. Zwykle odbywa się to na drugiej wizycie. To właśnie wówczas omawiane są wyniki badań danego pacjenta, a także wyniki analizy zgryzu, warunków kostnych i profilu twarzy. Wszystko zostaje dokładnie objaśnione, łącznie z kosztami leczenia, a także oczekiwanymi rezultatami. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, zostaje ustalony dokładny termin jego rozpoczęcia. Właściwym etapem procesu leczenia jest wydanie pacjentowi ruchomego aparatu ortodontycznego lub założenie aparatu stałego. Oba zabiegi są bezbolesne, chociaż mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem. Wszelkie zalecenia w trakcie leczenia przekazywane są w formie ustnej, podczas wizyty, a także pisemnej. Nieodłącznym elementem leczenia są kontrolne wizyty, podczas których ortodonta sprawdza aktualny stan wady zgryzu i jeśli to konieczne, nanosi niezbędne korekty w planie terapii.

Popularne zabiegi estetyczne w klinice ortodontycznej

Jeśli wyleczysz już wadę zgryzu, dostępne są także dodatkowe zabiegi, które sprawiają, że zęby wyglądają jeszcze piękniej. Metod wybielania zębów jest kilka. Wybór odpowiedniej zależy tak naprawdę od oczekiwań pacjenta, ale także od możliwości. Możliwe jest wybielanie metodą Nite White, która polega na nakładaniu przez pacjenta specjalnego preparatu w domu, po uprzednim wykonaniu zabiegu przez stomatologa. Popularny jest także system wybielania zębów kombinowany. Wiele osób dorosłych decyduje się także na wybielanie zębów martwych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://elektoralna.pl/uslugi/wybielanie-zebow/.

Red.