Pełna wersja

Co należy wiedzieć o windykacji?

2022-10-24 09:48

Windykacja budzi mieszane uczucia. Osoby zajmujące się windykacją nie są komornikami, na szczęście. Z drugiej strony wśród społeczeństwa wciąż pokutuje przekonanie, że działania windykacji uciekają się do działań nielegalnych, posługujących się wymuszeniem, a nawet szantażem w celu ściągnięcie długów. Czy faktycznie jest się czego bać?

Jak wierzyciel może ściągnąć dług?

Są dla sposoby. Pamiętajmy, że głównym celem windykatora, tak zresztą jak i komornika, jest ściągnięcie długu wierzyciela z rąk osoby, kora odmawia spłaty. Jeśli wierzyciel zamierza skorzystać z usług urzędnika państwowego, wnosi sprawę do sądu. Zgodnie z literą prawa komornik może bez zgody właściciela wejść do jego lokalu i zająć część majątku. Szczegółowy zakres działań jego obowiązków reguluje Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Z kolei windykacja następuje wtedy, kiedy zamiast do sądu zgłaszamy się do specjalistycznej firmy windykacyjnej. Wątpliwości budzi pytanie, czy aby drugi sposób jest legalny. Sprawa jest prosta. Tutaj firma ściągająca dług nie różni się niczym od działań prowadzonych z ramienia sądu. Musi działać zgodnie z prawem.

Rola windykatora

Głównym celem jest dochodzenie własności w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Nic dziwnego, że wiele tego typu konsultuje zakres swych usług z Windykacja Wrocław, aby zyskać gwarancję, że narzędzia ich pracy są nie tylko skuteczne, ale i w pełni legalne. Windykacja dotyczy tak osób prywatnych, jak i spółek i przedsiębiorstw. Jeśli wierzyciel zgłosi się do takiej firmy z pomocą, dług dłużnika zostanie wykupiony i od tej pory to właśnie ta firma będzie prowadzić działania mające na celu odzyskać swoje pieniądze. Należność za kredyty, pożyczki, mandaty, faktury i rachunki będą ściągane, ale nie po to, by zaszkodzić dłużnikowi, lecz pomóc mu.

Jak przebiega proces windykacji?

Proces obejmuje szereg działań koncentrujących się na ściągnięciu długu oraz znalezienia kompromisu między koniecznością spłacenia zobowiązań, jak i możliwościami ich spłaty. Windykator wkracza najczęściej wtedy, gdy dłużnik odmawia kontaktu z wierzycielem, dlatego:

Czym są miękkie i twarde metody windykacji?

Miękkie metody opierają się na dialogu. Pamiętajmy, że windykator, w przeciwieństwie do komornika, nie ma prawa wejść do lokalu dłużnika ani nie wolno mu stosować jakichkolwiek działań wykraczających poza jego kompetencje lub wchodzących w konflikt z prawem. Nie wolno mu uciekać się do gróźb ani nękania. Miękkie metody koncentrują się na przypominaniu.

Jeśli dłużnik stale odmawia kontaktu i nie zamierza nawiązywać współpracy, wówczas windykator może udziec się do silniejszych środków wywierania wpływu, polegających na skorzystaniu z pomocy prawnej (sądowej).

Przykłady miękkich metod windykacji

Do miękkich (polubownych) metod zaliczamy:

Przykłady twardych metod windykacyjnych

Do twardych metod zaliczymy:

Jak zatem widać działania windykacyjne są w pełni legalne, biorąc pod uwagę, że firmy te są skłonne do dochodzenia swych praw przed sądem.

Red.