Podstawowe rodzaje przyłączy kranowych
Przyłącza to nic innego, jak drobne elementy, które pozwalają przyłączyć wąż ogrodowy do kranu zewnętrznego lub wewnątrz budynku. Istnieją trzy podstawowe rodzaje takich przyłączy, do wyboru w zależności od naszych potrzeb. Są to:
- przyłącza kranowe - pozwalają na przyłączenie węża do kranu czy to na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. Wśród nich możemy wyróżnić przyłącza pojedyncze lub podwójne, pozwalające na przyłączenie naraz dwóch węży. To, które zewnętrzne przyłącze będzie właściwe jest uzależnione od średnicy kranu. W razie wątpliwości można też wybrać przyłącze użyteczne w wielu różnych sytuacjach (zwracając uwagę na użyteczność). Jeśli zaś mamy potrzebę przyłączenia do jednego kranu dwóch węży, możemy kupić podwójne przyłącze z dwoma działającymi niezależnie zaworami regulacyjnymi.
- szybkozłącza - to rodzaje przyłączy, które pozwalają przyłączyć węża ogrodowego do przyłącza kranowego czy do zraszaczy lub innych niezbędnych elementów. Tutaj rozmiar przyłącza określa średnica węża ogrodowego.
- nyple - to specyficzne rodzaje przyłączy, które umożliwiają połączenie ze sobą dwóch węży przedłużając tym samym zasięg nawadniania, a również podział dopływu wody pomiędzy dwa węże. Nyple mogą łączyć ze sobą także węże o różnych średnicach.
Rodzaje szybkozłączy
Szybkozłącza pozwalają łączyć wąż nie tylko do kranu, ale także z odpowiednimi końcówkami nawadniającymi czy zraszającymi. Istnieją cztery rodzaje takich szybkozłączy.
- Pierwszy z nich to szybkozłącze z zaworem regulacyjnym On/Off. Zawór ten zamyka wodę eliminując potrzebę ciągłego do kranu. Dzięki temu możliwa jest łatwa wymiana zraszacza, pistoletu zraszającego czy innych akcesoriów.
- Drugi rodzaj to szybkozłącze ze stopem, czyli elementem zatrzymującym momentalnie dopływ wody po odłączeniu zraszacza czy pistoletu. Po ponownym podłączeniu woda z powrotem płynie.
- Kolejny rodzaj to szybkozłącze pozwalające na dogodne połączenia między pistoletami czy innymi końcówkami do podlewania. Przed wymianą końcówki najczęściej warto zająć się dopływ wody (tzn. zamknąć je).
- Ostatni rodzaj szybkozłączy, to reparatory. Te specyficzne szybkozłącza ratują sytuację w przypadku uszkodzenia węża, ponieważ pozwalają go naprawić. Można z ich pomocą również przedłużyć wąż o tej samej średnicy. Ich montaż nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi i jest bardzo prosty.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu przyłączy kranowych?
Dobrej jakości przyłącza powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. Musi być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne, w tym ekstremalne wahania temperatur, zwłaszcza wtedy, gdy ma być używane na zewnątrz. Trzeba także pamiętać o tym, że woda w przyłączu głównym ma duże ciśnienie, więc przyłącze powinno mieć wysoki i solidny gwint, który gwarantuje trwałe zespolenie.
Dodatkową zaletą dobrego przyłącza będzie wymienna uszczelka, która zapewnia szczelność podłączenia i unikanie strat wody. Niektóre modele mają również wygodne zawory, dzięki którym można precyzyjnie regulować przepływ wody przez przyłącze. Wybór odpowiednich przyłączy zależy od średnic kranu i węża oraz od naszych potrzeb i zastosowań, do jakich chcemy je wykorzystać. Na pewno unikajmy przyłączy w bardzo niskich cenach, bo wtedy trudno o dobrą jakość. Wybierajmy także znanych i sprawdzonych producentów. Dobrze jest dopasować przyłącza tego samego producenta, od którego mamy wąż.
Szeroka oferta przyłączy i akcesoriów ogrodowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/otoczenie-domu/nawadnianie/pistolety-zraszajace-zlaczki-akcesoria