REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.12.03 10:34 | aktualizacja: 2022.12.03 10:23

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeżeli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, gratulacje! Oznacza to, że twoje CV było wystarczająco dobre, by zwrócić uwagę rekruterów. Teraz masz szansę zabłysnąć. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Nie ryzykuj, że przyjdziesz na nią i dasz się zaskoczyć jakimś pytaniem.
Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i porady, jak na nie odpowiadać.

Co wiesz o naszej firmie?

Nadal można spotkać kandydatów, którzy nie wkładają żadnego wysiłku w sprawdzenie tego, czym zajmuje się dana firma. Jeżeli nie jesteś gotowy poświęcić kilku minut na wyszukanie informacji o danym przedsiębiorstwie, lepiej w ogóle nie zawracaj sobie głowy pojawianiem się na rekrutacji.

Brak wiedzy na temat tego, czym zajmuje się pracodawca, a także czego dotyczy oferowane stanowisko, pokazuje, że nie zależy ci na pracy. Taka postawa zrobi bardzo złe wrażenie na pracodawcy i niemal na pewno nie otrzymasz pracy.

Pamiętaj, że przygotowanie się do tego pytania pozwala ci także zrozumieć, czy rzeczywiście dana praca jest dla ciebie. W końcu nie chcesz pracować w obszarze, o którym nie masz pojęcia lub z firmą, z której wartościami się nie zgadzasz.

Na szczęście bardzo łatwo przygotować odpowiedź na to pytanie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę firmy, wejdziesz na jej stronę internetową i zapoznasz się z informacjami o firmie. Nie musisz posiadać wiedzy tajemnej o przedsiębiorstwie. Podstawy zdecydowanie wystarczą. Jeżeli jednak przed oczami przemknęła ci ciekawa informacja, na przykład o działalności charytatywnej pracodawcy, warto o tym wspomnieć, aby zdobyć dodatkowe punkty.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, zastanów się, jakie masz doświadczenie i umiejętności, które wpisują się w działania firmy. Podkreśl, co możesz zaoferować, aby przyczynić się do jej rozwoju.

Dlaczego zmieniasz pracę?

Proces rekrutacyjny zajmuje wiele czasu, a często także i pochłania sporo pieniędzy. Pracodawca chce więc mieć pewność, że zatrudnia odpowiednią osobę, która pozostanie na stanowisku na dłużej. Właśnie dlatego pracodawca chce wiedzieć, co motywuje cię do działania. Osoby, dla których główną motywacją są pieniądze, niekoniecznie zaimponują przyszłemu szefowi.

Przykładowo, możesz odpowiedzieć, że chcesz rozwijać się zawodowo, a w poprzedniej firmie nie masz takiej możliwości. Dobrą odpowiedzią jest także podkreślenie, że chcesz zmienić środowisko, aby pracować z liderami w danej branży.

Jakiekolwiek są twoje powody zmiany pracy, nigdy nie narzekaj na poprzednich pracodawców. Skupiaj się wyłącznie na pozytywach, nawet jeżeli twoja praca nie była wymarzona. Pracodawcy lubią lojalnych pracowników, a narzekając na poprzedniego szefa nie pokazujesz się z dobrej strony.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

To częste pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Można je przetłumaczyć na “Jakie są twoje cele zawodowe?". Pracodawca chce wiedzieć, że masz jasną wizję swojej ścieżki zawodowej i jesteś gotowy, aby się zaangażować.

Pracownicy, którzy skaczą z jednej pracy do drugiej nie są dobrą inwestycją dla pracodawcy.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, pomyśl o tym, jak wyglądałaby twoja ścieżka zawodowa, jeżeli miałaby cię poprowadzić do idealnej pracy. Pokaż, że chcesz wytrwale dążyć do celu i że jesteś zmotywowany. Nawiąż koniecznie do tego, jak oferowane stanowisko może przyczynić się do osiągnięcia obranych przez ciebie celów zawodowych.

Jak odnajdujesz się w pracy zespołowej?

Zadając to pytanie, rekruter sprawdza, czy nadajesz się do pracy na oferowanym stanowisku. W zależności od tego, o jaką posadę aplikujesz, będziesz liderem, członkiem zespołu lub samodzielnym pracownikiem, który musi sam wyznaczać i osiągać obrane cele.

Koniecznie zastanów się, o jaką rolę aplikujesz w przedsiębiorstwie. Wybierz konkretne sytuacje ze swojego życia, najlepiej zawodowego, które są przykładem wykorzystania umiejętności interpersonalnych potrzebnych na stanowisku. Przykładowo, jeżeli aplikujesz na stanowisko, gdzie wymagana jest ciągła praca w zespole, nie mów o tym, że wolisz pracować samodzielnie. Z drugiej strony, jeżeli aplikujesz o pracę, na przykład w laboratorium, gdzie ważna jest umiejętność wykonywania samodzielnych zadań przez długie godziny, jak najbardziej możesz o tym powiedzieć.

Końcowe porady

Choć warto znać najpopularniejsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz być gotowy na zaskoczenie. Pamiętaj, że pracodawcy nigdy nie zadają głupich czy bezpodstawnych pytań. Każda odpowiedź pokazuje, jak nadasz się do konkretnej roli.

Odpowiadając, zawsze nawiązuj do konkretnych umiejętności czy kwalifikacji, które są związane ze stanowiskiem. Postaraj się też podkreślać, jak wpisujesz się w wartości firmy oraz jak możesz przyczynić się do jej rozwoju.

Pamiętaj też, by nigdy nie kłamać i nie ubarwiać rzeczywistości. Postaraj się nie nawiązywać do problematycznych tematów, na przykład relacji z poprzednim szefem, jeżeli nie jesteś o nie pytany.

Red.
Red. dodany 3 grudnia 2022
 
Odsłon: 586

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 08:20 Goraj
23 pary świętowały Złote Gody
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w niedzielę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wywiadówka w sukniach ślubnych
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Taka okazja jest tylko raz w roku
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
dzisiaj, 07:53 Tereszpol
Międzynarodowa współpraca gminy Tereszpol
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragedii, do której doszło w gminie Turobin. W niedzielę 1 października w stawie w miejscowości Gródki Pierwsze ujawniono zwłoki mężczyzny.
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
W drugiej połowie września, czyli znacznie wcześniej niż zakładano, dokonano odbioru końcowego zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Narutowicza w Biłgoraju. Inwestycja, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochłonęła ponad 10 mln zł.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK [WYNIKI]
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika