REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.12.03 10:34 | aktualizacja: 2022.12.03 10:23

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeżeli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, gratulacje! Oznacza to, że twoje CV było wystarczająco dobre, by zwrócić uwagę rekruterów. Teraz masz szansę zabłysnąć. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Nie ryzykuj, że przyjdziesz na nią i dasz się zaskoczyć jakimś pytaniem.
Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i porady, jak na nie odpowiadać.

Co wiesz o naszej firmie?

Nadal można spotkać kandydatów, którzy nie wkładają żadnego wysiłku w sprawdzenie tego, czym zajmuje się dana firma. Jeżeli nie jesteś gotowy poświęcić kilku minut na wyszukanie informacji o danym przedsiębiorstwie, lepiej w ogóle nie zawracaj sobie głowy pojawianiem się na rekrutacji.

Brak wiedzy na temat tego, czym zajmuje się pracodawca, a także czego dotyczy oferowane stanowisko, pokazuje, że nie zależy ci na pracy. Taka postawa zrobi bardzo złe wrażenie na pracodawcy i niemal na pewno nie otrzymasz pracy.

Pamiętaj, że przygotowanie się do tego pytania pozwala ci także zrozumieć, czy rzeczywiście dana praca jest dla ciebie. W końcu nie chcesz pracować w obszarze, o którym nie masz pojęcia lub z firmą, z której wartościami się nie zgadzasz.

Na szczęście bardzo łatwo przygotować odpowiedź na to pytanie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę firmy, wejdziesz na jej stronę internetową i zapoznasz się z informacjami o firmie. Nie musisz posiadać wiedzy tajemnej o przedsiębiorstwie. Podstawy zdecydowanie wystarczą. Jeżeli jednak przed oczami przemknęła ci ciekawa informacja, na przykład o działalności charytatywnej pracodawcy, warto o tym wspomnieć, aby zdobyć dodatkowe punkty.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, zastanów się, jakie masz doświadczenie i umiejętności, które wpisują się w działania firmy. Podkreśl, co możesz zaoferować, aby przyczynić się do jej rozwoju.

Dlaczego zmieniasz pracę?

Proces rekrutacyjny zajmuje wiele czasu, a często także i pochłania sporo pieniędzy. Pracodawca chce więc mieć pewność, że zatrudnia odpowiednią osobę, która pozostanie na stanowisku na dłużej. Właśnie dlatego pracodawca chce wiedzieć, co motywuje cię do działania. Osoby, dla których główną motywacją są pieniądze, niekoniecznie zaimponują przyszłemu szefowi.

Przykładowo, możesz odpowiedzieć, że chcesz rozwijać się zawodowo, a w poprzedniej firmie nie masz takiej możliwości. Dobrą odpowiedzią jest także podkreślenie, że chcesz zmienić środowisko, aby pracować z liderami w danej branży.

Jakiekolwiek są twoje powody zmiany pracy, nigdy nie narzekaj na poprzednich pracodawców. Skupiaj się wyłącznie na pozytywach, nawet jeżeli twoja praca nie była wymarzona. Pracodawcy lubią lojalnych pracowników, a narzekając na poprzedniego szefa nie pokazujesz się z dobrej strony.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

To częste pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Można je przetłumaczyć na “Jakie są twoje cele zawodowe?". Pracodawca chce wiedzieć, że masz jasną wizję swojej ścieżki zawodowej i jesteś gotowy, aby się zaangażować.

Pracownicy, którzy skaczą z jednej pracy do drugiej nie są dobrą inwestycją dla pracodawcy.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, pomyśl o tym, jak wyglądałaby twoja ścieżka zawodowa, jeżeli miałaby cię poprowadzić do idealnej pracy. Pokaż, że chcesz wytrwale dążyć do celu i że jesteś zmotywowany. Nawiąż koniecznie do tego, jak oferowane stanowisko może przyczynić się do osiągnięcia obranych przez ciebie celów zawodowych.

Jak odnajdujesz się w pracy zespołowej?

Zadając to pytanie, rekruter sprawdza, czy nadajesz się do pracy na oferowanym stanowisku. W zależności od tego, o jaką posadę aplikujesz, będziesz liderem, członkiem zespołu lub samodzielnym pracownikiem, który musi sam wyznaczać i osiągać obrane cele.

Koniecznie zastanów się, o jaką rolę aplikujesz w przedsiębiorstwie. Wybierz konkretne sytuacje ze swojego życia, najlepiej zawodowego, które są przykładem wykorzystania umiejętności interpersonalnych potrzebnych na stanowisku. Przykładowo, jeżeli aplikujesz na stanowisko, gdzie wymagana jest ciągła praca w zespole, nie mów o tym, że wolisz pracować samodzielnie. Z drugiej strony, jeżeli aplikujesz o pracę, na przykład w laboratorium, gdzie ważna jest umiejętność wykonywania samodzielnych zadań przez długie godziny, jak najbardziej możesz o tym powiedzieć.

Końcowe porady

Choć warto znać najpopularniejsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz być gotowy na zaskoczenie. Pamiętaj, że pracodawcy nigdy nie zadają głupich czy bezpodstawnych pytań. Każda odpowiedź pokazuje, jak nadasz się do konkretnej roli.

Odpowiadając, zawsze nawiązuj do konkretnych umiejętności czy kwalifikacji, które są związane ze stanowiskiem. Postaraj się też podkreślać, jak wpisujesz się w wartości firmy oraz jak możesz przyczynić się do jej rozwoju.

Pamiętaj też, by nigdy nie kłamać i nie ubarwiać rzeczywistości. Postaraj się nie nawiązywać do problematycznych tematów, na przykład relacji z poprzednim szefem, jeżeli nie jesteś o nie pytany.

Red.
Red. dodany 3 grudnia 2022
 
Odsłon: 399

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
27 stycznia 2023 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
w czwartek, godzina 10:52 Zawada
Potrącenie na trasie Biłgoraj-Zamość. Nie żyje 63-latka
w niedzielę, godzina 00:18 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
w piątek, godzina 12:01 Biłgoraj
Karnawałowe szaleństwo w przedszkolu
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta polała się krew
w piątek, godzina 07:12 Biłgoraj
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
25 stycznia 2023 Goraj
Szkoła na sprzedaż
w piątek, godzina 19:13 Biłgoraj
Mokry śnieg i ujemna temperatura. Do rana będzie niebezpiecznie
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sylwia wyruszyła na konkurs Miss Charm
Pochodząca z Biłgoraja Sylwia Bober jest w drodze do Wietnamu, gdzie będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie piękności.
w czwartek, godzina 09:20 Tarnogród
Spotkanie z posłanką w Tarnogrodzie
we wtorek, godzina 09:07 Radzięcin
Chciał uniknąć zderzenia z sarną, wylądował w rowie
w piątek, godzina 08:17 Biłgoraj
Co ze ścieżką rowerową do Smólska?
Kilka miesięcy temu informowaliśmy o wniosku mieszkańców, dotyczącym potrzeby wykonania ścieżki rowerowe z Biłgoraja w kierunku Smólska Dużego. Jest odpowiedź władz. Takie zadanie zostanie wykonane?
w piątek, godzina 10:03 Biłgoraj
Zbiórka nakrętek dla Kai. Najlepsza klasa otrzyma nagrodę
w czwartek, godzina 07:09 Tarnogród
31. finał WOŚP w Tarnogrodzie
w piątek, godzina 20:17 Biłgoraj
Spotkanie z działaczami Lewicy
W piątkowe popołudnie 3 lutego, w siedzibie LOK w Biłgoraju odbyło się spotkanie działaczy Lewicy z parlamentarzystami tej formacji. Rozmawiano o najważniejszych kwestiach przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Posłowie informowali też czym chcą przekonać wyborców.
w poniedziałek, godzina 12:47 Biłgoraj
"Dzień i noc" wraca do Biłgoraja
we wtorek, godzina 19:15 Biłgoraj
Opłatek "Solidarności"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika