Pełna wersja

33-latka straciła prawie 300 tys. zł

2022-12-09 11:21

33-latka inwestowaÅ‚a swoje oszczÄ™dnoÅ›ci na internetowej gieÅ‚dzie. Za namowÄ… faÅ‚szywego doradcy finansowego zainstalowaÅ‚a oprogramowanie, które miaÅ‚o posÅ‚użyć jako uÅ‚atwienie współpracy miÄ™dzy nimi, a tak naprawdÄ™ umożliwiÅ‚o oszustom zdalny dostÄ™p do jej urzÄ…dzenia. Wkrótce okazaÅ‚o siÄ™, że zamiast zysków poniosÅ‚a straty na kwotÄ™ prawie 300 000 zÅ‚otych.

Mieszkanka powiatu biłgorajskiego zgłosiła się na policję i poinformowała, że straciła prawie 300 000 złotych podczas inwestycji na internetowej giełdzie. Swoje oszczędności chciała pomnożyć przez zakup papierów wartościowych.

Podczas przeglądania stron w Internecie kobieta zainteresowała się reklamą firmy brokerskiej. Bardzo szybko skontaktowała się z nią kobieta, która twierdziła, że będzie jej pomagać podczas inwestycji. 33-latka wpłacała na wskazane konta coraz to większe kwoty. Później skontaktował się z nią mężczyzna, który namówił ja do zainstalowania aplikacji, dzięki której współpraca między nimi miała przebiegać szybko i sprawnie. Tak naprawdę było to oprogramowanie do zdalnej obsługi pulpitu. Kobieta wykonywała wszystkie polecenia i wpłacała kolejne kwoty. Wszystko wydawało jej się bardzo wiarygodne.

W pewnym momencie okazało się, że aby wypłacić zyski musi zapłacić podatek, wiec wpłaciła kolejną kwotę, to jednak nie pomogło. 33-latka zorientowała się, że mogła zostać oszukana i zgłosiła się do policjantów.

Teraz policjanci zajmą się wyjaśnieniem sprawy i apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas wszelkiego rodzaju transakcji i inwestycji internetowych. Oszuści wykorzystują niewiedzę, naiwność, brak zabezpieczeń w komputerach czy łatwowierność osób korzystających z sieci. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

JK/Red.