REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.03 12:52 | aktualizacja: 2023.02.03 12:58

Jaki kurs rysunku wybrać?

Może to jest właśnie ten moment, kiedy odważysz się spełnić swoje marzenie: wybierzesz się na kurs rysunku. W tym artykule znajdziesz garść porad, co można robić po ukończonej szkole rysunku.
Jaki kurs rysunku wybrać?

Może to jest właśnie ten moment, kiedy odważysz się spełnić swoje marzenie: wybierzesz się na kurs rysunku. W tym artykule znajdziesz garść porad, co można robić po ukończonej szkole rysunku.


Być może od dzieciństwa marzyłeś o karierze rysownika. Wyobrażałeś sobie, jak będziesz robił ilustracje do książek, komiksów lub do gier komputerowych. Brzmiało jak dobry plan na życie.

Co można robić kończąc szkołę rysunku?


Później przyszli dorośli, którzy postanowili ci ten “dziecinny plan" wybić z głowy. Podejrzewam jednak, że jeśli nadal tu jesteś i czytasz ten tekst, to nie pozwoliłeś wyzbyć się marzeń. I bardzo dobrze!


Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że nie wystarczy sama umiejętność rysunku odręcznego. Co prawda jest to umiejętność bazowa, bez której ani rusz - ale to nadal za mało.


Po pierwsze - musisz mieć sobie wystarczająco dużo pewności siebie i samozaparcia. Musisz umieć się “sprzedać na rynku". Poza tym, potrzebujesz jasnego planu, co właściwie chcesz robić w przyszłości.


Możliwości jest wiele. Nauka rysunku i szkoła rysunku niejedno ma imię.


Możesz pójść na:

 • kurs na architekturę

 • digital painting

 • projektowanie gier

 • kurs rysunku na Grafikę

 • kurs rysunku na ASP

Zanim więc wybierzesz szkołę rysunku, zrób rozeznanie, na co ukierunkowani są prowadzący i jakie mają doświadczenie.


Kurs na architekturę


Nauka rysunku to wbrew pozorom bardzo przyszłościowy kierunek. Można pójść na kurs na architekturę i pracować jako architekt. Jest to genialny zawód łączący w sobie pragmatyzm z kunsztem artystycznym.


O ile starsze pokolenie może reagować alergicznie na pomysł nauki rysunku, o tyle z Architekturą jest inaczej.


Architekt to bardzo poważany zawód, mający olbrzymią odpowiedzialność ale również możliwości.


Zanim zdecydujesz się na kurs na Architekturę, upewnij się, jaki jest tam program nauki rysunku. Powinien zawierać:

 • perspektywę w wielu wymiarach

 • konstruowanie cienia

 • bryły platońskie

 • naukę rysunku krajobrazów, w tym drzew

 • rzuty ortogonalne

 • łamigłówki przestrzenne (na przykład: igurra, sferostożek, czternastościan półforemny itp.)

 • maszyny

 • martwa natura

 • szkice sylwetek

 • papieroplastyka i modelowanieProjektowanie gier


Kurs rysunku może również przygotowywać do projektowania gier i animacji komputerowych. Mimo, że wydaje się to dalekie od tradycyjnej nauki rysunku, to jest zupełnie inaczej. Tradycyjny rysunek jest absolutną podstawą.

W dalszej kolejności zapoznasz się z najnowocześniejszym oprogramowaniem graficznym, który pomoże ci wyczarować świat fantazji.


Niezbędne będzie, żebyś poznał podstawy anatomii, wartość proporcji i perspektywy. Nauczysz się rozróżniać grupy mięśni i kości. Wszystko po to, żebyś potrafił w uproszczonej, animowanej formie przedstawić każdą część ciała: od stóp do głów.


Będziesz ćwiczył wyobraźnię i samodzielnie tworzył baśniowe stwory.


Niezbędne będzie również tworzenie krajobrazów i scenografii. Wszystko po to, aby było magicznie i klimatycznie


Perspektywy zawodowe - czyli co możesz robić po skończeniu kursu rysunku o profilu Projektowanie gier:

 • Game Designer

 • Level Designer

 • Gameplay Designer

 • Content Creator

 • scenarzysta gier

 • UX Designer

.


Kurs rysunku na grafikę


Podobnie jest w przypadku nauki rysunku przygotowującej do pracy grafika. Nie jest tajemnicą, że dobry grafik jest na wagę złota w każdej firmie.


Dzisiaj praktycznie każda firma, od jednoosobowej działalności gospodarczej, po duże korporacje - każda chce mieć dobrą identyfikację wizualną.


Poza marketingiem, grafik potrzebny jest w branży kreatywnej, przy tworzeniu plakatów, ilustracji, filmów, gier komputerowych itp.


Jeśli interesuje cię temat, sprawdź koniecznie, czy twoja szkoła rysunku oferuje zajęcia z digital paintingu. Bez tego ani rusz.


Kurs rysunku na ASP


I wreszcie najbardziej podstawowy kierunek, jakim jest kurs rysunku na ASP. Jeśli marzysz o karierze artysty, to powinieneś poszukać kursu rysunku, w którym uczestnicy mają podobne aspiracje do twoich.


Na kursie rysunku na ASP wymagana jest znajomość Historii sztuki. Bez tego ani rusz. Sprawdź koniecznie, czy twoja szkoła rysunku ma ją w programie.


Poza tym kursy rysunku na ASP wymagają wszechstronnego programu. Dobrze jest, żeby obejmował następujące tematy:

 • Martwa natura ołówkiem

 • Model

 • Martwa natura

 • Rysowanie dłoni

 • Portret

 • Szybkie szkice

 • Pejzaż

 • Kompozycja

 • Perspektywa

 • Walor


Jaki kurs rysunku wybrać - czyli na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim dowiedz się, kim są prowadzący. Czy są zawodowymi rysownikami? Jakie mają portfolio? Czy ich rysunki wprawiają w zachwyt, czy może są takie sobie? Czy rozmawiałeś z nimi? Czy są dla ciebie interesującymi ludźmi? Zwróć uwagę, że będziesz musiał z nimi spędzać wiele swojego czasu. Dobrze by było, by panowała ok atmosfera - żebyście się po prostu lubili.


Zobacz też, jak wyposażone są sale. Czy są wystar zająco dobrze oświetlone. To niby szczegóły, ale ich pominięcie może mieć katastrofalne skutki. Dlatego sprawdzaj takie rzeczy, zanim skusi cię jakaś szkoła rysunku.


Porządna nauka rysunku musi mieć też konkretny program. Nie na zasadzie: będziesz pan zadowolony, ale konkretnie. Czy na kursie są przewidziane godziny z Historii sztuki? Czy poznasz zasady tworzenia perspektywy? Jeśli tak, to jakiej?


Czy będziesz miał podstawy geometrii? Czy dowiesz się, jak tworzyć bryły na podstawie widoków - i odwrotnie - jak rozebrać bryłę na widoki? Takie zagadnienia są niezbędne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, niesamowicie kształtują wyobraźnię przestrzenną. I po drugie - powód banalny, ale niemniej ważny - takie zadania są na egzaminach wstępnych na studiach. To materiał, który podczas nauki rysunku po prostu musisz przerobić.


Sprawdzaj więc, czy szkoła rysunku, którą wybierasz, ma szczegółowy program nauki. Nie kupuj kota w worku!


Nauka rysunku dla początkujących - 11 porad


Kurs rysunku stały czy weekendowy?


Kiedy będziesz już wybierać szkołę rysunku, to szczegółowo sprawdź harmonogram zajęć. Czy nie koliduje on z innymi ważnymi zobowiązaniami? Czy będziesz miał wystarczająco dużo energii na zajęciach? Nie możesz też zapominać, że uczniowie uczęszczający na kurs rysunku też mają swoje preferencje. Najczęściej pasuje im chodzić na kurs rysunku wieczorami. Więc jeśli uprzesz się, że chcesz chodzić rano - może się okazać, że takiej szkoły rysunku z takimi godzinami po prostu nie ma.


Sprawdź również, jak wybrana przez ciebie szkoła rysunku podchodzi do kwestii odrabiania nauki rysunku. Każda nieobecność to strata. Dobrze, żeby prowadzący zadawali na czas nieobecności zadania domowe. I oczywiście, aby egzekwowali ich wykonanie.


Nie zapominaj również o kwestii dojazdu. Jeśli twoja szkoła rysunku jest w totalnie innym mieście, to może lepiej sobie ją odpuścić. Zbyt długa podróż będzie męcząca i nic nie będzie ci się chciało na zajęciach z nauki rysunku.


A może kurs rysunku online?

Jeśli wybrana przez ciebie szkoła rysunku oferuje taką opcję, to super. Oszczędzasz mnóstwo czasu i energii na dojazdy. Często do materiału możesz podchodzić elastycznie. Naukę rysunku możesz mieć z każdego miejsca na świecie. I już żadne wyjazdy nie pokrzyżują ci planów związanych z kursem rysunku.


Jedyny minus jest taki, że z czasem może ci po prostu zacząć brakować pozytywnie zakręconych ludzi. Niewykluczone, że czasem ekipa ze szkoły rysunku będzie chciała się spotkać w realu, żeby się się zintegrować 😀
Zobacz ofertę kursów online w Olado

Red.
Red. dodany 3 lutego 2023
 
Odsłon: 409

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w piątek, godzina 11:48 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
w poniedziałek, godzina 09:12 Biłgoraj
Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w niedzielę, godzina 11:49 Pisklaki
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji sprzątania Tanwi
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
w środę, godzina 10:14 Biłgoraj
Skatepark już dostępny?
we wtorek, godzina 07:45 Biłgoraj
Kolejna okazja, by otrzymać sadzonkę
10 marca 2023 Biłgoraj
Co dalej z petycją w obronie lasów biłgorajskich?
Mieszkańcy Biłgoraja nadal walczą o ograniczenie wycinki lasów w okolicach miasta. Podkreślają, że w Planie Urządzania Lasu na lata 2020 - 2029 zaplanowano wykonanie rębni zupełnych na powierzchni 1640 ha, czyli w ciągu obecnej dziesięciolatki zaplanowano do wycięcia o 72 ha powierzchni więcej, niż w ciągu poprzednich 20 lat.
10 marca 2023 Biłgoraj
Poznaliśmy laureatów Biłgorajskich Sit Przedsiębiorczości
w sobotę, godzina 11:00 Ciosmy
Mężczyzna poszkodowany podczas wycinki drzew
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika