Pełna wersja

Co daje woskowanie samochodu i dlaczego warto je przeprowadzać?

2023-02-21 14:58

Odpowiednia pielęgnacja auta sprawia, że pojazd może wyglądać przez lata tak dobrze, jak tuż po zakupie. Co więcej, dobrze konserwowany samochód znacznie łatwiej sprzedać, gdy chcemy wymienić go na nowszy model. Jednym z podstawowych pojęć z zakresu dbania o auto jest woskowanie. Co daje ta czynność i dlaczego warto ją wykonywać?

Zalety woskowania samochodu

Woskowanie zabezpiecza lakier i sprawia, że jego odcień prezentuje się tak, jakby był znacznie głębszy i o wiele bardziej nasycony. Wosk wypełnia drobne zarysowania i uszkodzenia, co sprawia, że powierzchnia auta wydaje się zadbana i błyszcząca. O konieczności woskowania (oryginalne woski samochodowe, na przykład marki Soft99, znajdziesz na stronie https://shiningcar.pl/.) nie trzeba przekonywać nikogo, kto widział swoje auto przed i po tym zabiegu w słoneczny dzień! Dodatkowo wosk zabezpiecza karoserię przed rdzewieniem, chroni ją i zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników niszczących.

Nałożony na auto preparat tworzy na blachach samochodowych powłokę hydrofobową, która utrzymuje się na nich nawet do kilku miesięcy. Dzięki temu, nawet jeżeli dojdzie do uszkodzeń lakieru, będą one znacznie mniejsze. Żeby jednak wosk nie zmył się w ciągu kilku tygodni po jego nałożeniu, należy zwracać szczególną uwagę na jakość wybieranych kosmetyków samochodowych.

Jaki wosk do samochodu wybrać? Rodzaje wosków

Wybierając wosk, trzeba pamiętać o tym, żeby kupować produkty uniwersalne lub takie, które dopasowane są do odcienia lakieru - zazwyczaj, np. w przypadku preparatów takich jak wosk Soft99 jest to podział na kolory jasne i ciemne. Do wyboru mamy wosk:

Oprócz tego woski dzielimy na te w formie pasty np. twardy wosk Soft99 oraz różnego rodzaju płynów i mleczek.

Metody woskowania

Auto można woskować na sucho lub na mokro. Pierwsza z metod przeprowadzana jest przy użyciu past woskowych. Teoretycznie wymaga ona więcej pracy, jednak daje nieskazitelny efekt. Woskowanie na mokro przeprowadza się znacznie szybciej. Preparaty nakładamy na mokrą karoserię, a ich konsystencja zazwyczaj jest bardziej płynna, niż w przypadku tradycyjnych, twardych wosków. Niezależnie od tego, jakiej metody woskowania używamy, temperatura blach samochodu nie może wynosić więcej niż 20 stopni. Dlatego też należy unikać przeprowadzania woskowania w upalne dni. Wówczas preparaty mogłyby zbyt szybko wyparować oraz pozostawić nieestetyczne smugi i zacieki.

Jak przeprowadzić woskowanie?

Jak przeprowadzić woskowanie na sucho? Przed woskowaniem należy skontrolować, czy na pewno wybraliśmy odpowiedni produkt do lakieru. Procedurę rozpoczynamy od dokładnego umycia samochodu. Nie może znajdować się na nim piasek ani brud. Po opłukaniu auta do czysta trzeba je osuszyć. Dopiero teraz możemy przystąpić do woskowania. Kosmetyk rozprowadzamy dokładnie przy pomocy gąbeczki lub miękkiej szmatki, która przeważnie znajduje się w zestawie. Teraz pozostawiamy produkt na około 10 minut na karoserii i polerujemy ręczniczkiem lub ścierką z mikrofibry - gotowe!

Red.