REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Materiał zewnętrzny
2023.03.27 09:53 | aktualizacja: 2023.03.27 09:53

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami i wyłudzeniami w sieci?

Wyłudzenia to bezprawne działania, które noszą znamiona przestępstwa. Polegają między innymi na doprowadzeniu kogoś do rozporządzania swoim mieniem w niekorzystny sposób. Wyłudzenie może dotyczyć zarówno rzeczy materialnych jak i środków finansowych, a nawet danych osobowych. Do wyłudzeń w sieci dochodzi coraz częściej, ponieważ metody działania oszustów są coraz bardziej dopracowane, a pomysły na oszukiwanie coraz bardziej kreatywne. Ogrom oszustw związany jest też z nieetycznymi działaniami w kontekście matrymonialnym. Jak zabezpieczyć się przed tego typu przebiegłością w internecie?
Jak zabezpieczyć się przed oszustwami i wyłudzeniami w sieci?

Oszustwa finansowe

Bankowość elektroniczna, tak jak jest ogromnym ułatwieniem w kwestii przeprowadzania wszelkich operacji finansowych, zarówno w środowisku biznesowym jak wśród użytkowników indywidualnych, tak stanowi jednocześnie ogromne pole do nadużyć. Osoby dokonujące oszustw ma gruncie bankowości internetowej często wykorzystują różne metody, takie jak fałszywe strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS-y, ataki phishingowe, malware lub innego rodzaju oprogramowanie szpiegujące. Mogą również podszywać się pod rzekomych przedstawicieli banków lub instytucji finansowych w celu zdobycia zaufania ofiary i uzyskania wrażliwych informacji.

Jak chronić się przed oszustwami finansowymi?

Należy mieć świadomość, że żaden pracownik banku nie ma prawa poprosić klienta o dane takie jak login i hasło do logowania w systemie bankowym. Jeśli taka prośba padnie podczas rozmowy z rzekomym pracownikiem banku, to prawdopodobnie ktoś próbuje nas oszukać. Nie ma też możliwości, aby bank poprosił o przelanie środków na inne, wskazane konto celem ochrony pieniędzy przed wypłatą ich przez osoby niepowołane. To kolejna z metod oszukiwania. Należy też ostrożnie podchodzić do wiadomości, w których znajdują się linki do serwisów zewnętrznych — mogą być to specjalnie stworzone serwisy, gdzie nasz sprzęt zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które odczyta zapisane hasła do bankowości online. Używajmy oprogramowania antywirusowego. Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa, aby rozpocząć w tej sprawie śledztwo, konieczne jest zgłoszenie sprawy na policję.

Wyłudzenie danych

Oszuści, którzy podstępem zdobyliby nasze dane osobowe, mogliby wykorzystać je do swoich celów. Wyłudzanie danych jest działaniem nagannym, niezależnie czy dotyczy bardzo intymnej sfery życia, czy danych osobowych, takich jak imię i nazwisko czy numer telefonu. Nikt nie ma prawa wymuszać ujawnienia informacji podstępem. Jeśli informujemy kogoś o czymś na swój temat, powinniśmy to robić świadomie i dobrowolnie. Jeśli dane są wyłudzane za pomocą podesłanych do nas fałszywych formularzy do wypełnienia czy w wyniku ataku hakerskiego, to warunek świadomego i dobrowolnego dzielenia się swoimi danymi nie jest spełniony.

Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?

Należy unikać klikania w podejrzane linki lub otwierania załączników z wiadomości e-mail, szczególnie jeśli pochodzą one od nieznanych nadawców. Warto także korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego. Co ważne, należy zawsze sprawdzać adres URL strony przed podaniem wrażliwych informacji. Powinna widnieć na nim ikona kłódki, a adres zaczynać się od https. To znak, że wszystkie dane będą szyfrowane i nie wpadną w niepowołane ręce.

Oszustwa matrymonialne

Poszukiwanie relacji romantycznych przez internet w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi. Łatwość nawiązywania znajomości i związane z tym pozytywne emocje często wykorzystują jednak oszuści. Katalog oszustw jest spory — w grę wchodzą nieprawdziwe zdjęcia na portalu randkowym czy kłamanie na temat swojego światopoglądu, ale również prowadzenie podwójnego życia. Niejedno biuro detektywistyczne prowadziło już sprawę, które finałem było nawet odkrycie dokonania przez oszusta przestępstwa bigamii.

Jak chronić się przed oszustwami matrymonialnymi?

Przede wszystkim ufać swojej intuicji, jeśli ta podpowiada, że dana relacja nie jest oparta na szczerości. Specjaliści z dziedziny detektywistyki, np. Detektyw Spark, pomogą zaś w ustaleniu, czy podawane przez osobę, z którą randkujemy, fakty na swój temat mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki temu być może uchronimy się przed inwestowaniem uczuć w niewłaściwy związek. Kiedy zaś nic nie budzi podejrzeń, jeśli zależy nam na utrzymaniu danej znajomości, chcemy zdobyć pewność co do drugiej osoby, starajmy się poznawać jej najbliższe otoczenie — rodzinę, przyjaciół, znajomych.

Pierwszym krokiem, by uchronić się przed oszustwami w internecie to świadomość tego, że sieć nie jest wcale wolna od różnorakich prób nieuczciwych zachowań. Zaleca się ostrożność, rozwagę, warto też regularnie sprawdzać sprzęt z dostępem do sieci pod kątem tego, czy nie jest na nim zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Dotyczy to również smartfonów. Detektyw Sektor jest w stanie stwierdzić nawet czy na naszym sprzęcie zainstalowany jest podsłuch. Jeśli zaś padliśmy ofiarą oszustwa, przestępstwo trzeba zgłosić na policję.

Red.
Red. dodany 27 marca 2023
 
Odsłon: 629

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 16:49 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
dzisiaj, 10:20 Biłgoraj
Mikołajkowy turniej dla Kuby. Zebrano ponad 10 tys. zł
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
dzisiaj, 07:46 Potok Górny
Złote Gody w Potoku Górnym
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
dzisiaj, 14:27 Biłgoraj
Umowa na wykonanie projektu sali gimnastycznej przy ZSZiO w Biłgoraju podpisana
Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku, podpisana została w Biłgoraju umowa na wykonanie dokumentacji technicznej hali sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Wyłonionym wykonawcą zostało Biuro Projektowe "ARCH-DOM" Sp.j. Henryk Dołęgowski, Ryszard Suchora z Białej Podlaskiej.
23 listopada 2023 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
we wtorek, godzina 17:06 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie dla powiatu. Co tym razem?
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w piątek, godzina 08:34 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
dzisiaj, 08:01 Lubelszczyzna
Nowy rozkład jazdy pociągów, więcej możliwości podróżowania dla mieszkańców regionu
Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dodatkowe połączenia kolejowe. W ramach zmiany rozkładu jazdy pociągów wprowadzono m.in. całoroczne połączenie z Zamościa do Bełżca, dodatkowe pociągi z Zamościa do Lublina oraz dodatkowe pociągi z Terespola, Chełma, Parczewa czy Łukowa. To nie koniec dobrych informacji, bo na wybranych odcinkach Operator (POLREGIO S.A.) wprowadzi atrakcyjne promocje cenowe. Część połączeń pojawi się w rozkładzie jazdy już od 10 grudnia br., a pozostałe będą dostępne od stycznia 2024 roku.
dzisiaj, 09:04 Biłgoraj
Kilkumetrowe kukły, ogień, pirotechnika i szczudła
w poniedziałek, godzina 11:19 Biłgoraj
Zmarł ks. kan. Józef Godzisz
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika