Pełna wersja

Styropian grafitowy - podstawowe zalety i zastosowania

2023-03-28 21:45

W celu ocieplenia ścian zewnętrznych budynków lub jego innych elementów konstrukcyjnych używa się różnych materiałów termoizolacyjnych. Jednym z produktów, który aktualnie cieszy się rosnącą popularnością w branży budowlanej i z powodzeniem wypiera stosowane dotychczas rozwiązania, jest styropian grafitowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Jak dzięki swoim atutom prezentuje się on na tle klasycznego, białego styropianu? Gdzie najczęściej wykonywany jest montaż styropianu grafitowego? Podpowiadamy!

Jakie są podstawowe zalety styropianu grafitowego?

Czym jest styropian grafitowy ? To materiał izolacyjny, w przypadku którego na etapie produkcji do spienionego polistyrenu dodaje się grafit, przez co płyty styropianowe zyskują szary kolor, który już na pierwszy rzut oka odróżnia je od białego styropianu.

Jest wiele mocnych stron typowych dla styropianu grafitowego. Na tej liście umieszcza się między innymi:

Gdzie znajduje zastosowanie styropian grafitowy?

Płyty styropianu grafitowego są już od kilkunastu lat kompleksowo stosowane w branży budowlanej. Na taki wybór stawiają zarówno inwestorzy realizujący duże przedsięwzięcia, jak i klienci indywidualni. Ten rodzaj styropianu jest najczęściej wykorzystywany w przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Charakteryzowany materiał izolacyjny sprawdza się do tworzenia elewacji, czyli ocieplania ścian zewnętrznych budynku, jak również w przypadku fundamentów, podłóg, poddaszy, czy dachów.

Dlaczego warto wybrać styropian grafitowy? Podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje więc, że inwestycja w takie ocieplenie domu po prostu się opłaca. Jednak trzeba mieć świadomość, że nic nie jest idealne, dlatego w tym miejscu warto wspomnieć także o pewnych wadach styropianu grafitowego, które jednak w żadnym stopniu mu nie umniejszają, ponieważ nadal liczba plusów zdecydowanie przewyższa liczbę minusów. Za mankament uznaje się to, że w związku z ciemną barwą opisywanego rodzaju styropianu, nagrzewa się on nieco szybciej, dlatego konieczne jest odpowiednie podejście uwzględniające osłanianie go przed działaniem promieni słonecznych na kolejnych etapach budowy - od momentu magazynowania, aż do instalacji płyt styropianowych na ścianach budynku, dlatego podczas montażu styropianu grafitowego na rusztowaniach zakłada się specjalne osłony (to konieczność zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy słońce towarzyszy nam niemal każdego dnia).

źródło zdjęć: freepik.com

Red.