Pełna wersja

Fikcyjna sprzedaż w sieci. WÅ›ród oszukanych 44-latka z powiatu

2023-03-30 14:23

Trzy nieÅ›wiadome oszustwa osoby kupiÅ‚y w internecie elektronarzÄ™dzia po atrakcyjnych cenach. MyÅ›lÄ…c, że kupujÄ… w dziaÅ‚ajÄ…cym w sieci sklepie, w rzeczywistoÅ›ci przelaÅ‚y pieniÄ…dze na konta oszustów. Kiedy zamówione towary nie przyszÅ‚y do odbiorców, strona sklepu nagle zniknęła z sieci. NajwiÄ™cej straciÅ‚ 37-latek z powiatu zamojskiego, który zapÅ‚aciÅ‚ za narzÄ™dzia ponad 5 tysiÄ™cy zÅ‚otych.

37-letni mieszkaniec gminy Zamość skorzystał z oferty internetowej dotyczącej zakupu sprzętu elektronicznego. Przekonany, że korzysta z działającego w sieci sklepu zajmującego się sprzedażą tego typu towaru wybrał interesujące go produkty. Zakupił stół do ukośnicy, myjkę parową, odkurzacz oraz składany stół na łączną kwotę ponad 5000 złotych. Za produkty zapłacił przelewem. Od sprzedawcy otrzymał informację zwrotną o potwierdzeniu płatności oraz realizacji zamówienia.

Po dokonanym zakupie mężczyzna powiedział o nim żonie, która zdziwiła się cenami niektórych produktów. Były one bowiem znacznie niższe niż ich ceny rynkowe. Wspólnie przeczytali komentarze na temat tego sprzedawcy i dowiedzieli się, że inni internauci ostrzegali przed tym sklepem, informując, że jest to oszustwo.

37-latek natychmiast chciał wycofać przelew, jednak było już za późno - pieniądze trafiły do odbiorcy. Próbował też skontaktować się z przedstawicielem sklepu, jednak nikt nie odbierał telefonów, nikt nie odpisał też na wysyłane przez niego maile. Po kilku dniach strona sklepu zniknęła z Internetu. Oszukany 37-latek wczoraj sprawę zgłosił zamojskim policjantom.

Podobne zawiadomienie policja przyjęła też od 48-letniego mieszkańca Szczebrzeszyna. On również skorzystał z oferty tego sklepu. Zakupił frezarkę, zszywacz akumulatorowy, akumulator, ładowarkę, ścisk stolarski oraz narzędzie wielofunkcyjne. Za produkty zapłacił ponad 1300 złotych przelewem za pomocą Blika. On również otrzymał potwierdzenie zamówienia z informacją, że towar dostarczy kurier. Po upływie kilku dni 48-latek chciał sprawdzić, co dzieje się z jego zamówieniem. W tym celu próbował odnaleźć w Internecie stronę sklepu, jednak była już nieosiągalna. Wtedy zorientował się, że został oszukany. Nie otrzymał towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Na taki sklep natknęła się w internecie również mieszkanka powiatu biłgorajskiego. 44-latka za pośrednictwem tej samej strony kupiła nitownicę za kwotę około 200 złotych. Początkowo wydawało się, że wszysko jest w porządku ponieważ, otrzymała informację o wysłaniu zamówienia. Kiedy jednak po kilku dniach w dalszym ciągu nie otrzymała przesyłki, okazało się, że witryna sklepu już nie istnieje i nie ma możliwości skontaktowania się ze sprzedającym.

Zakupy w sklepie internetowym można zrobić w każdym miejscu i w każdym czasie. Wystarczy dostęp do internetu. Również dla przestępców jest to kolejne miejsce, gdzie mogą wykorzystać roztargnienie, nieostrożność i pośpiech kupujących. Fałszywy sklep internetowy to ryzyko kupna nieistniejącego produktu i strata pieniędzy.

Robiąc zakupy w sieci zwróćmy uwagę na to jak wygląda witryna sklepu internetowego - czy znajdziemy na niej regulamin, politykę prywatności, a w nich informację, kto jest właścicielem sklepu i administratorem danych osobowych. Brak takich dokumentów, albo trudności z ich odszukaniem na stronie, powinny zapalić nam ostrzegawczą lampkę. Powinna być również podana informacja o siedzibie sklepu internetowego. Naszą czujność powinien wzbudzić też krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej sklepu oraz brak opinii o sklepie albo same pozytywne komentarze, które pojawiły się w krótkim czasie. Koleją informacją świadczącą o wiarygodności sprzedawcy jest możliwość płatności za produkty przy odbiorze przesyłki. Uważajmy także na podejrzanie atrakcyjne ceny. Nie wierzmy, że ktoś da nam coś za darmo albo za znacznie zaniżoną cenę.

red.