Pełna wersja

Wełna do ociepleń: szklana czy skalna? Wełna mineralna do izolacji poddasza

2023-04-21 10:51

Jak zyskać pomieszczenie odporne na zmiany pogody, hałasy i bezpieczne przed pożarem? Wszystkie 3 zadania spełni wełna do ociepleń. Zadba o optymalną temperaturę zarówno podczas trzaskającego mrozu, jak i upalnego lata. Sprawi, że Twój dom będzie odporny na ogień, a dzięki ciszy zapomnisz, że Twój dom znajduje się w ruchliwej okolicy.

Wełna do ociepleń. Izolacja akustyczna, termiczna i ogniowa poddasza wełną mineralną

Jak zyskać pomieszczenie odporne na zmiany pogody, hałasy i bezpieczne przed pożarem? Wszystkie 3 zadania spełni wełna do ociepleń. Zadba o optymalną temperaturę zarówno podczas trzaskającego mrozu, jak i upalnego lata. Sprawi, że Twój dom będzie odporny na ogień, a dzięki ciszy zapomnisz, że Twój dom znajduje się w ruchliwej okolicy.

Wełna do ociepleń - izolacja termiczna poddasza i stropu

Dobrze założona termoizolacja wełną pozwala wentylować pomieszczenie. Dzięki temu w  konstrukcji ociepleniowej wilgoć nie zbiera się, tylko jest stale odprowadzana na zewnątrz. Żeby izolacyjność wełny mineralnej była na najwyższym poziomie, podczas montażu należy pilnować kolejnych kroków. Patrząc od strony dachu, należy:

Przy tym trzeba pamiętać, żeby tak zamontowanej przegrodzie znalazła się szczelina wentylacyjna. Cyrkulacja powietrza zapewni zdrowy mikroklimat wewnątrz, a to przełoży się na suche i pozbawione grzybów poddasze.

Wełna szklana czy skalna? Jaką wełnę mineralną wybrać do izolacji cieplnej?

Żeby dotrzeć do trudnostępnych zakamarków, wybierz wełnę szklaną. Jej sprężystość pozwoli Ci skutecznie zaizolować np. przestrzenie między krokwiami a dachem. W dodatku ten rodzaj wełny jest lżejszy niż wełna skalna, a to istotna kwestia w przypadku, kiedy chcesz ocieplić najwyższą kondygnację.

Wełna szklana (tzw. kamienna) to materiał izolacyjny, który sprawdzi się na podłogach i w ścianach zewnętrznych (fasadach i pozostałych elewacjach) czy ścianach działowych wewnętrznych. Jest bardziej zbita, a co za tym idzie - mniej sprężysta niż szklana. Ma większą od niej gęstość, dzięki czemu bardzo dobrze znosi naciski.

Ocieplanie wełnami Isover - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Obok wagi i elastyczności bardzo ważną cechą wełny szklanej jest jej współczynnik przewodzenia ciepła, określany jako lambda. Wybieraj materiały o jak najniższej wartości - dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje poddasze straci niewiele ciepła w sezonie grzewczym, a latem zapanuje na nim przyjemny chłód. Wykorzystaj np. Super-Matę Plus PRO, dla której współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,032 W/m*K.

Ocieplenie poddasza użytkowego - właściwości wełny dla lepszego komfortu życia

Zalety izolacyjne wełny mineralnej nie kończą się na termice. Równie świetnie sprawdza się ona w roli bariery akustycznej, wygłuszającej dźwięki dochodzące z zewnątrz. W dodatku nie jest materiałem palnym, dzięki czemu zapobiega pożarom. Znosi temperaturę do 1000°C, a pod wpływem płomieni wytapiają się tylko lepiszcza spajające włókna. Mineralna wełna do ociepleń nie zajmuje ogniem i w efekcie pomaga zahamować ryzyko rozprzestrzenienia się go.

Wełnę stosuje się w budownictwie mieszkaniowym i usługowym. To wszechstronny materiał budowlany, który minimalizuje straty na ogrzewaniu. W przeciwieństwie do styropianu daje się dowolnie formować, dzięki czemu wypełni przestrzeń pod nawet najbardziej skomplikowanym konstrukcyjnie dachem.

Zobacz, jakie rodzaje wełny szklanej oferuje Isover, marka, która od lat pozostaje liderem na rynku materiałów izolacyjnych.

Red.