REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.06.06 09:04 | aktualizacja: 2023.06.06 09:03

Do czego służy destylator i jak wybrać właściwy model?

Nie da się zrobić mocniejszego alkoholu bez destylatora. Takie urządzenia spotyka się nie tylko w przemysłowej produkcji alkoholu, ale i w domowej wytwórni, choć oczywiście destylatory dla amatorów są mniejsze. Czym się kierować przy zakupie modelu na własny użytek?
Do czego służy destylator i jak wybrać właściwy model?

Po co jest destylator?

Alkohol można otrzymać wskutek fermentacji produktów mających w swoim składzie cukry proste albo skrobię - najczęściej stosowanym w tym celu surowcem jest zwykły cukier, zboża, trzcina cukrowa, ziemniaki, owoce. Sfermentowana mieszanka to jeszcze nie alkohol, a proces jego oddzielania od reszty składników to właśnie destylacja. Alkohol skrapla się na chłodnicy destylatora i spływa wężykiem odbioru, a jego moc zależy nie tylko od zastosowanego surowca, ale też wydajności urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie destylatora?

Destylatory do domowej produkcji alkoholu mają różne parametry techniczne i są nieco inaczej zbudowane. Teoretycznie destylator da się zbudować np. ze szkła albo ze zwykłej blachy, ale efekt końcowy będzie wtedy daleki od oczekiwanego. Za najlepsze uchodzą destylatory miedziane albo ze stali nierdzewnej. Miedź usuwa z destylatu szkodliwe związki chemiczne, działa bakteriostatycznie i jest odporna na korozję, a gotowy alkohol ma szlachetniejszy, głębszy smak. W przypadku stali nierdzewnej główną zaletą jest niższa cena i mniej problematyczna konserwacja aparatury, jednak stalowy destylator nie zapewnia tak dobrych walorów smakowych.

Drugą ważną kwestią jest typ destylatora. Alembiki miedziane dają dobrej jakości destylat, są jednak średnio wydajne i problematyczne w użytkowaniu. Pot-still to z kolei bardzo praktyczny sprzęt do destylacji prostej, a na https://dobrydestylator.pl/ można zamówić urządzenia z dodatkowymi akcesoriami jak reflux czy aromatyzator, dzięki którym otrzymuje się alkohol jeszcze wyższej jakości. Pot-still idealnie nadaje się do produkcji destylatów smakowych, ale nie da się w nim wyprodukować czystego spirytusu.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest kolumna rektyfikacyjna. Kosztuje więcej, ale też ma szersze możliwości, ponieważ pozwala uzyskać zarówno destylat owocowy i zbożowy, jak i czysty spirytus. Dodatkowe informacje o takim sprzęcie można znaleźć na: https://dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-76.

Jak duży musi być destylator?

Średnica rury decyduje o wydajności destylatora, i im jest ona większa, tym lepsze są parametry sprzętu. Do warunków domowych poleca się destylatory ze średnicą >50 mm. Wysokość rury ma znaczenie dla mocy destylatu i stopnia jego oczyszczenia, dlatego w przypadku kolumny rektyfikacyjnej wysokość rury nie powinna być niższa od 100 cm. Dla destylatorów Pot-still wystarczy około 50-80 cm - jeśli sprzęt ma być tylko do wytwarzania trunków smakowych, rura może być krótsza.

Red.
Red. dodany 6 czerwca 2023
 
Odsłon: 765

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w czwartek, godzina 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika