Pełna wersja

Jak płacić na wakacjach za granicą, aby nie tracić na przewalutowaniu?

2023-06-28 15:59

Czas wakacji to doskonała okazja, aby wyjechać na urlop za zagranicę. Bez względu na to, czy to wyjazd zorganizowany przez biuro podróży czy samodzielnie nie unikniemy płacenia na miejscu w obcej walucie. W tym celu niektórzy wymieniają pieniądze jeszcze w Polsce i płacą na miejscu w gotówce, inni korzystają ze swojej karty debetowej, ale wtedy tracą na przewalutowaniu. Jak płacić, aby dodatkowe koszty nie uszczupliły wakacyjnego budżetu?

Rozpoczął się sezon urlopowy i większość z nas zaplanowała sobie krótsze i dłuższe wyjazdy. Choć sytuacja ekonomiczna jest aktualnie mniej korzystna niż w latach poprzednich to nadal wiele osób wybiera się na wakacje za granicę. Z pewnością sprzyjają temu atrakcyjne opcje finansowania, np. pożyczka na 30 dni. Obecnie turyści mają kilka możliwości płacenia za granicą. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej opłacalne. Warto wiedzieć, co jest korzystne, aby nie tracić pieniędzy na przewalutowaniu czy opłatach bankowych.

Karta debetowa lub kredytowa

Najłatwiejszym sposobem jest korzystanie ze swojej polskiej karty debetowej (lub kredytowej). Po prostu płacąc za zakupy, jedzenie w restauracji czy pamiątki płacimy tak, jak zwykle robimy to na co dzień w swoim kraju. Niestety to jednocześnie najdroższa opcja, ponieważ wiąże się z dodatkowymi opłatami, które pobiera bank. Przede wszystkim na karcie mamy polskie złotówki, w związku z czym podczas płatności należy je przewalutować (wiąże się to z opłatą). Ponadto bank pobiera prowizję, wynoszącą kilka proc. oraz opłatę za transakcję. Dodatkowe koszty naliczane są podczas każdej płatności kartą, ale także w przypadku wypłacania gotówki w bankomacie. W tym ostatnim przypadku doliczona zostanie jeszcze prowizja operatora urządzenia.

Wymiana gotówki w kantorze

Nadal możemy przed wyjazdem udać się do kantoru i wymienić gotówkę na obcą walutę, a następnie płacić nią podczas wyjazdu. Niesie to ze sobą ryzyko. Przede wszystkim trudno jest dokładnie oszacować kwotę potrzebną na wyjazd, nie wspominając o niespodziewanych wydatkach. Ostatecznie kończy się to tym, że po wydaniu gotówki pozostaje nam płacenie kartą, a tym samym doliczeniem dodatkowych opłat. Tradycyjny kantor wydaje się już przestarzałą metodą, szczególnie kiedy można skorzystać z internetowej wymiany walut. W internecie zwykle kurs jest bardziej atrakcyjny. Warunkiem jest posiadanie rachunku bankowego z bankowością internetową i kontem walutowym. Po dokonaniu wymiany w serwisie wypłacamy gotówkę w wybrany przez siebie sposób. Będą przy temacie kantoru w szczególności wystrzegajmy się tych zlokalizowanych na lotniskach lub w bardzo turystycznych miejscach - zwykle ofererowane tam kursy są znacznie wyższe.

Konto walutowe

Najkorzystniejszą opcją, która pozwoli nam najwięcej zaoszczędzić na płatnościach za granicą jest konto walutowe. Zakładamy w wybranym banku oddzielne koto i zamawiamy do niego kartę wielowalutową. Co ważne, najpierw upewnijmy się, czy dany bank obsługuje interesującą nas walutę. Zasilamy konto potrzebną kwotą i wygodnie płacimy tą samą kartą w różnych krajach, w różnych walutach. Nie obowiązuje nas wtedy ani opłata za przewalutowanie, ani prowizja dla banku. Co istotne, w większości polskich banków karta wielowalutowa jest darmowa po spełnieniu określonych warunków, np. wykonanie transakcji za min. 300 zł. Mogą zdarzyć się także opłaty, ale zwykle rzędu kilku lub kilkunastu złotych, a więc nadal znacznie mniej niż koszt za korzystanie z złotówkowej karty debetowej.

Red.