Rejestracja samochodu z zagranicy - pierwsze kroki
Zakup zagranicznego auta to bardzo często doskonała okazja na zdobycie pojazdu w atrakcyjnej cenie oraz z dobrym stanem technicznym. Taka czynność wiąże się z potrzebą przerejestrowania samochodu oraz zarejestrowania zgodnie z zasadami prawnymi obowiązującymi w Polsce. Rejestracja samochodu nie jest darmowa, jednak koszty jakie poniesiemy nie przekraczają 200 zł. Opłata obejmuje m.in. wydanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic.
Poza dopilnowaniem otrzymania wszelkich dokumentów od poprzedniego właściciela lub salonu, powinno się sprawdzić auto w ogólnym, oficjalnym rejestrze kraju, który da nam informacje o jego stanie. Figurowanie pojazdu w systemie będzie też gwarancją, że nie zostało ukradzione.
W okresie 30 dni od dnia, w którym auto zostało sprowadzone musimy opłacić akcyzę. Jej wysokość będzie się zmieniać w zależności od typu samochodu. Kolejnym krokiem jest oddanie do tłumacze przysięgłego dokumentów, które otrzymaliśmy do poprzedniego właściciela. Muszą one zostać profesjonalnie przetłumaczone. W przypadku braku aktualnego badania technicznego musimy je przeprowadzić w naszym kraju. Posiadając aktualny przegląd nie zapomnij sprawdzić, czy jest wystarczający dla norm polskich.
Rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy towarzyszy dość rozbudowana dokumentacja. Jest ona niezwykle ważna, jeżeli chcemy legalnie poruszać się po drogach w naszym kraju.
Jakie dokumenty wymagane są pod rejestrację pojazdu?
Rejestracji auta musimy dokonać do 30 dni od jego przyjazdu. W tym czasie gromadzimy wszelkie potrzebne zaświadczenia. Do rejestracji samochodu potrzebujemy określonych dokumentom, pośród których powinno się znajdować m.in:
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w innym kraju
- dowód własności pojazdu
- stary dowód rejestracyjny
- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy
- tablice rejestracyjne jeżeli zostały wydane
- zaświadczenie potwierdzające o pozytywnym wyniku badania technicznego
Po tym jak skompletujemy wszystko i przedstawimy w urzędzie, otrzymujemy tymczasowy dokument rejestracyjny, który jest jednocześnie zezwoleniem na poruszanie się pojazdem do czasu otrzymania stałego dowodu.
Sprowadzając pojazd mechaniczny z zagranicy, zawsze musimy zadbać o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Obowiązuje nas to również w przypadku motocyklu. Jeżeli planujesz zostać właścicielem tego jednośladu, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem dostępnym na stronie http://www.wowpolisa.pl/p/rejestracja-motocykla-z-zagranicy-e28094-jak-to-zrobic-poradnik/59.html.
Ubezpieczenie pojazdu
Rejestracja samochodu z zagranicy to tylko część naszych obowiązków jako nowego właściciela. Kolejną czynnością, która musimy spełnić jest ubezpieczenie auta. Poruszanie się pojazdem zmechanizowanym po drogach polskich bez posiadania ubezpieczenia OC jest zabronione prawnie.
Dowód zakupu OC musi zostać przedstawiony podczas rejestracji samochodu. Polisa może zostać zakupiona w dniu składania dokumentów o rejestracje, ale musimy dołączyć do nich zaświadczenie. OC najlepiej jest wykupić w od razu po tym jak samochód trafi do nas.
Koszty ubezpieczenia będą się zmieniały wraz z typem samochodu oraz usługami, które są objęte polisą. Pomocne w wyborze odpowiedniej opcji są porównywarki internetowe.
Etapy rejestracji samochodu towarzyszące sprowadzeniu pojazdu są bardzo ważne. Każdy z nich musi zostać spełniony również w odpowiednich terminach, ponieważ nie dotrzymanie ich wiąże się z nałożeniem kar pieniężnych.