Pełna wersja

Czy iniekcja to jedyny sposób na odtworzenie izolacji poziomej w nieruchomości? Nie!

2023-07-27 09:11

Problem z wilgocią jest bardzo powszechny, a jej skutki są dobrze znane, to szkodliwa dla zdrowia pleśń. Istnieje wiele źródeł pojawiania się dużej ilości wody w murach. Czasami to systematyczne zalewanie przez wodę opadową, ale także chłonięcie wody z gruntu. W niniejszym artykule skupimy się na tym drugim obszarze.

Podciąganie kapilarne, czyli chłonięcie wody z gruntu przez mury to sytuacja, która powoduje pojawienie się wilgoci w murach. Z czasem przedostaje się ona na wyższe kondygnacje i tworzy dogodne warunki do rozwoju pleśni. Pozbycie się grzyba należy zacząć od "zakręcenia kurka", czyli odcięcia źródła wilgoci. W takich sytuacjach częstym wyborem jest iniekcja. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie są dostępne skuteczniejsze i nieinwazyjne rozwiązania.

Czym jest iniekcja pozioma?

Wilgoć to poważny problem, ponieważ degraduje ściany i  wpływa na konstrukcję budynku. W wielu przypadkach właściciele nieruchomości decydują się na iniekcję poziomą, którą wykonuje się na zawilgoconych ścianach przyziemia. Jej celem jest stworzenie szczelnej przepony przerywającej podciąganie kapilarne. Dzięki temu mury wysychają do swojego "naturalnego" poziomu, co umożliwia przeprowadzenie remontu lub pozbycie się pleśni.

Na czym polega iniekcja pozioma?

Iniekcja pozioma, polega na wstrzyknięciu w mur specjalnych preparatów. Skuteczność takich prac zależy od rodzaju preparatu i technologii aplikacji, które też powinny być dobrane adekwatnie do natężenia problemu, struktury kapilarnej muru czy też zasoleniu cegieł. Niestety najczęściej, dobór preparatu i sposobu przeprowadzenia iniekcji odbywa się na zasadzie " a co poleci wykonawca". Dlatego tak często czyta się o braku skuteczności tych rozwiązań.

Przygotowanie iniekcji wiąże się z  działaniami inwazyjnymi. Pracownicy oczyszczają ściany z zawilgoconych tynków i powłok malarskich. Często są one skuwane do wysokości 60-80 cm powyżej widocznego zawilgocenia. Następnie nawierca się otwory w ścianach, które później wypełniane są wspomnianymi preparatami tworzącymi przeponę.

Iniekcja pozioma to metoda inwazyjna, która nie może być wszędzie zastosowana. Istnieje jednak skuteczna alternatywa - System AQUAPOL®.

System AQUAPOL® zamiast iniekcji poziomej

Problem z wilgocią jest powszechny na całym świecie. System AQUAPOL® sprawdził się dotychczas w ponad 50 000 nieruchomości w całej Europie, również w Polsce. Narzędzie jest bezinwazyjne, co oznacza, że nie trzeba ingerować w strukturę budynku. Jego instalacja zajmuje niewiele czasu, a po uruchomieniu zaczyna natychmiast wykonywać swoją pracę.

System AQUAPOL® odwraca proces podciągania kapilarnego. Oznacza to, że woda, zamiast wsiąkać w coraz to wyższe kondygnacje budynku, jest kierowana w stronę gruntu. Powstaje skuteczna bariera, która chroni przed wnikaniem wilgoci w strukturę murów.

Rozwiązanie zapewnia 20-letnią gwarancję skuteczności działania. Nie wymaga zasilania energią elektryczną, a to tańsza alternatywa w porównaniu do nagrzewnic czy osuszaczy powietrza. Z tych urządzeń można efektywnie korzystać po zainstalowaniu Systemu AQUAPOL®, aby przyspieszyć proces osuszania.

Pozbądź się wilgoci - skutecznie!

Zastanawiasz się, jak skutecznie pozbyć się wilgoci z domu? Bezinwazyjny System AQUAPOL® to wygodne rozwiązanie, które gwarantuje skuteczność działania. Dzięki niemu pozbędziesz się problemu z wilgocią na całe dekady!

Red.