Pełna wersja

Krytyk wewnętrzny - kim jest i jak sobie z nim radzić?

2023-08-19 11:09

Wewnętrzny krytyk to pojęcie używane w psychologii, odnoszące się do wewnętrznego głosu, który osądza, poniża i stale krytykuje nas samych, to jacy jesteśmy (naszą esencję), ale również aktywności, jakie podejmujemy.

Skąd bierze się wewnętrzny krytyk?

Wewnętrzny krytyk kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie i stanowi swego rodzaju asymilację słów, na poziomie wewnętrznym przez dziecko, które słyszało na swój temat od rodziców, opiekunów, dziadków, nauczycieli. Podkreślenia wymaga, że dziecko na początku swojego rozwoju ogląda siebie i kształtuje obraz swojej tożsamości w oczach otaczających je osób. Jeśli osoby te były kochające, dziecko rozwija się w sposób bezpieczny i jego dialog wewnętrzny będzie w przyszłości wspierający. Wewnętrzny krytyk zaś zakorzenia się jeśli nasi opiekunowie i nauczyciele byli bardzo oceniający i krytykujący.

Jak działa wewnętrzny krytyk?

Szybko, bezwzględnie i niestety bardzo skutecznie. Z uwagi, że jest to pewien konstrukt myślowy, który ma dostęp do naszych krzywd, lęków czy trudnych doświadczeń precyzja wewnętrznego krytyka jest absolutna. Najczęściej są to pojedyncze, jak cios sztyletem, zdania,które uderzają nas w nasze wrażliwe miejsca. Mogą to być przykładowo następujące sformułowania:

· jesteś okropną matką,

· nikt Cię nie pokocha, zostaniesz sama,

· jesteś bezwartościowa,

· mogłaś to zrobić lepiej,

· jesteś do niczego,

· nigdy nie będziesz szczęśliwa,

· zawsze Ci wszystko nie wychodzi.

Jak radzić sobie z wewnętrznym krytykiem? 3 wskazówki

1. Naucz się rozpoznawać swojego krytyka. Zapisz w notesie listę zdań, jakie najczęściej wypowiada Twój krytyk. Jeśli słyszysz generalizacje i hasła pod tytułem: " zawsze ", " wszystko ", " nic ", " nigdy " praktycznie w 100% możemy być pewni, że mamy z nim do czynienia. Zastanów się również, kto w podobny sposób mówił do Ciebie w Twoim dzieciństwie, okresie dorastania.

2. Rozpocznij dialog z krytykiem. Jak się pojawia i zaczyna swoją tyradę - zapisz w notesie ten dialog. Podejmij rozmowę, jakbyś była adwokatem, który broni osoby, oskarżanej przez krytyka. Poszukaj argumentów, na swoją korzyść. Możesz przykładowo napisać: " Widzę cię Krytyku ", " Dziękuję za Twoją opinię i za to, że chcesz mnie chronić przed odrzuceniem, przed oceną, przed bólem. Teraz jednak jestem dorosła i mogę się obronić ", albo " Nikt nie jest idealny we wszystkim, ale to jak wspaniale umiem piec i jaką radość sprawiam tym bliskim jest czymś co mi świetnie wychodzi ". W tym momencie kluczowe jest aby podjąć dialog, aby nie był to tylko raniący monolog krytyka.

3. Nie zniechęcaj się. Każda sytuacja, w której zatrzymasz tyradę krytyka jest Twoim zwycięstwem. Ćwicz się w tym i kolekcjonuj te doświadczenia. Z czasem będzie Ci coraz łatwiej.

Poradzenie sobie z krytykiem naprawdę jest możliwe, jest to jednak proces. W tym zakresie niesamowicie pomaga rozwój osobisty, czyli wkroczenie na drogę poznania samego siebie. Kiedy krytyk jest bardzo aktywny kluczowa może być psychoterapia, ale również wspierające warsztaty dla Kobietkręgi Kobiet. Doświadczenie rozmów z innymi Kobietami i zauważenie, że nie jesteśmy osamotnione w bataliach z krytykiem wewnętrznym jest prawdziwie kojącym doświadczeniem.

Red.