Pełna wersja

Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

2023-09-18 14:15

Zaćma jest chorobą oczu, która może doprowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie. Wciąż w wielu przypadkach leczenie zaćmy rozpoczyna się, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest to związane również z tym, że objawy zaćmy nie są jednoznaczne i potrafią przez długi okres czasu pozostawać niezauważone. Jak rozpoznać symptomy zaćmy? Jakie działania podjąć?

Objawy zaćmy - co powinno nas zaniepokoić?

Zaćma nie wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych, nie powoduje swędzenia czy łzawienia oka. W jej zdiagnozowaniu nie pomogą badania laboratoryjnych. Chory doświadcza pogorszenia ostrości wzroku, wiąże to jednak z koniecznością zwiększenia mocy okularów. Gdy jednak konieczność taka zachodzi coraz częściej, a rezultaty są niezadowalające, powinno to wzmóc naszą czujność. Jest to dobry powód do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku katarakty.

Kolejnym niepokojącym objawem jest częste przecieranie szkieł okularów, wynikające z wrażenia, iż są one zabrudzone. Przyczyną może być już mętnienie soczewki oka. Gdy choroba rozwija się, dochodzą do tego problemy z widzeniem w dużym nasłonecznieniu. Chory może być oślepiany przez jaskrawe światła, takie jak np. reflektory, jaskrawe kolory tracą swoją intensywność. W zaawansowanym stadium, silne zmętnienie sprawia, że pacjent widzi już tylko zarys przedmiotów i ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Grupa ryzyka zachorowania na zaćmę obejmuje osoby po 50 roku życia. Jest to wiek, kiedy oczy są już zmęczone, naturalnie osłabione i mamy większe problemy ze wzrokiem. Chociaż nie w każdym przypadku winą można obarczyć kataraktę, to jednak to ona jest częstą przyczyną pogorszenia widzenia. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych po 50 roku życia.

Leczenie zaćmy - czy jest skuteczny sposób?

Leczenie zaćmy jest skomplikowane w zaawansowanym stadium. Ważne jest zatem zachowanie czujności i wychwycenie pierwszych niepokojących objawów, jak również poddawanie się regularnym badaniom wzroku. Operacja zaćmy to wciąż jedna skuteczna metoda leczenia. Usuwanie zaćmy nie wiąże się z koniecznością długiego pobytu w placówce. Chory otrzymuje jedynie miejscowe znieczulenie i już godzinę czy dwie po zabiegu może udać się do domu. Ważne jest jednak skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

Red.