Pełna wersja

Jakie lampy montuje się w przydomowym terenie?

2023-10-21 10:31

Nie tylko domowe wnętrza wymagają dobrego oświetlenia. Warto także przemyśleć dobór produktów, które rozjaśnią przestrzeń wokół zabudowań, by posesja stała się piękniejsza i wygodniejsza. Do tego celu trzeba wykorzystać odpowiednie lampy zewnętrzne. Jakie oprawy oświetleniowe stosuje się w ogrodach? Gdzie powinny się one znaleźć i czym muszą się wyróżniać, by posłużyły nam przez długi czas. Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Idealne lampy do ogrodu - jakie powinny być?

Gdy dobiera się oświetlenie do ogrodu, trzeba zwracać uwagę nie tylko na walory estetyczne. Oprawy zewnętrzne są bowiem nieustannie narażone na niszczycielskie czynniki pogodowe, jak choćby opady atmosferyczne, zmiany temperatury czy promieniowanie słoneczne.

W przydomowym terenie należy zatem umieścić rozwiązania wykonane z trwałych materiałów, zwłaszcza aluminium, szkła lub tworzywa sztucznego, które nie ulegają zniszczeniu, są odporne na korozję i przez długi czas zachowują optymalne parametry techniczne. Dobre lampy do ogrodu, jak choćby te do znalezienia na stronie: https://azzardo.com.pl, muszą mieć także wysoki współczynnik ochrony IP - co oznacza wysoką wodoszczelność produktu do bezpiecznego użytkowania nawet w czasie deszczu bądź przy wysokiej wilgotności powietrza.

Gdzie umieszcza się lampy ogrodowe?

Lampy w ogrodzie montuje się w różnych przestrzeniach, gdzie mogą pełnić funkcje typowo użytkowe lub dekoracyjne.

Gdzie najczęściej spotyka się produkty oświetleniowe na zewnątrz budynku? Pojawiają się produkty w strefach wypoczynku (np. na tarasie, balkonie lub w altanie) - zapewniają swobodę przebywania oraz budują nastrojowy klimat. Niezbędne są także punkty świetlne wzdłuż wszystkich ścieżek w ogrodzie, na podjazdach i drogach dojścia do domu. Warto doświetlić strefy przed drzwiami wejściowymi (również na zadaszonych gankach i werandach). Nie zapomnijmy poza tym o doświetleniu numeru posesji, który znajduje się w widocznym miejscu na elewacji lub ogrodzeniu. Ozdobne źródła światła doświetlają też dekoracyjnie rabaty kwiatowe czy elementy małej architektury (fontanny, pergole, kratownice etc.), by wydobyć ich piękno również w nocnym ogrodzie.

Rodzaje lamp do przydomowego terenu - co wykorzystać?

Jakie rodzaje lamp pojawiają się w ogrodach? Wszystko zależy od rodzaju oświetlanej przestrzeni. Na tarasach i balkonach dominują modele ścienne: reflektory, kinkiety, oczka wpustowe, a także lampy sufitowe (plafony). Często lampy natynkowe stosuje się wzdłuż całej elewacji budynku, by uzyskać spójny wizualnie efekt oraz doświetlić ścieżki wzdłuż domu czy w pobliżu drzwi.

W samym ogrodzie i na drogach dojścia do niego od bramki przydają się natomiast rozwiązania najazdowe (w gruncie) lub modne i ciekawe wizualnie lampy na słupkach, wpisujące się w rozmaite tendencje estetyczne. Ogrodowe oświetlenie na otwartej przestrzeni (oprócz tradycyjnych lamp podłączonych do sieci) bywa także zasilane z paneli solarnych. Lampy solarne w ciągu dnia akumulują energię słoneczną, wykorzystywaną następnie wieczorową porą do zasilenia źródeł światła LED. To sposób na naprawdę energooszczędne i stylowe oświetlenie przydomowe. Więcej wskazówek na temat doboru lamp i innych produktów do ogrodu da się znaleźć również na stronie: https://www.dommajster.pl.

Piękny i funkcjonalny ogród - odpowiednie oświetlenie przydomowej przestrzeni

Oświetlenie w ogrodzie sprawia, że przestrzeń wokół domu staje się bezpieczniejsza i bardziej funkcjonalna po zapadnięciu ciemności. Równocześnie efektowne produkty, rozmieszczone w odpowiedni sposób budują klimat i wpływają na estetykę terenu. Dzięki nim spędzanie czasu w ogrodzie o każdej porze dnia i nocy jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Red.