Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt ścieżki edukacyjnej w koronach drzew na terenie Zwierzyńca oraz wieży widokowej na wzgórzu Polak w Panasówce, ogłoszony przez Roztoczański Park Narodowy.
Sąd konkursowy, złożony z przedstawicieli lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego, zdecydował o przyznaniu pierwszej nagrody za projekt ścieżki w koronach drzew pracowni MARCIN GALAS AUTOGRAF STUDIO z Zielonki. Jak uzasadnili sędziowe praca wykazała największą zgodność przedstawionej koncepcji ścieżki z założeniami programowymi i ideowym, jest oryginalna i proponuje atrakcyjne rozwiązania architektoniczne. Autor pracy, jako materiał wykończeniowy i konstrukcyjny ścieżki zaproponował drewno, a trasa ścieżki zakłada dopasowanie do istniejących drzew i nie przewiduje wycinki. Brak jest ingerencji w ukształtowanie terenu, poza niezbędnymi wykopami pod fundamenty punktowe.
Spośród projektów zgłoszonych w zadaniu na projekt wieży widokowej najwyższą ocenę uzyskała koncepcja przedstawiona przez pracownię MAKOWSCY MUŻACZ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z Lublina. Jak wynika z uzasadnienia autorzy najpełniej dostosowali koncepcję wieży widokowej do założeń programowych i ideowych. Sąd konkursowy docenił odwołanie w koncepcji do tradycyjnych wzorców sztuki budowania w połączeniu z minimalistyczną, współczesną formą wieży. Zdaniem sędziów zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego jest naturalną, najbardziej właściwą decyzją dla tej lokalizacji.
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 20 000 brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie prac konkursowych.
Przypomnijmy, że ścieżka edukacyjna ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego oraz historycznej części Zwierzyńca i stawów Echo. Trasa będzie mieć długość około 580 metrów, z czego 30 metrów przebiegnie przez podziemny tunel, 300 metrów po gruncie wzdłuż grzbietu wydmy, skąd będzie widok na sąsiadującą łąkę, na której można będzie obserwować koniki polskie. Następnie, przez 250 metrów ścieżka biec będzie między koronami drzew, wznosząc się na wysokość około 25 metrów. W najwyższym punkcie planowana jest zadaszona platforma widokowa, która będzie wyposażona w małą architekturę i elementy edukacyjne.
Z kolei wieża widokowa, która powstanie na Wzgórzu Polak w Panasówce wznosić się będzie na wysokość 45 metrów. Dzięki lokalizacji nowej atrakcji turystycznej na wzniesieniu zwiedzający będą mogli podziwiać krajobrazy Roztocza, Kotlinę Sandomierską z Równiną Biłgorajską i wchodzącym w jej skład obszarem Puszczy Solskiej.