Pełna wersja

Uważasz, że zasługujesz wyższą pensję? Poproś o podwyżkę

2023-11-02 10:48

Chociaż ustne umowy są uważane za tak samo ważne i wiążące jak te na piśmie, to jednak w wielu przypadkach mogą się okazać niewystarczające. Dlatego też firma, przyjmując nowego pracownika, musi przygotować odpowiednie pismo, w którym ujęte będą najważniejsze informacje. W wielu sytuacjach pracodawca potrzebuje potwierdzenia na piśmie, że taka sytuacja miała miejsce, a więc również pracownik powinien wiedzieć, że czasami sama rozmowa nie wystarczy. Potrzebny jest dokument, który nawet po dłuższym czasie będzie potwierdzeniem, że taka sytuacja miała miejsce.

Im mniej jest niepewności, tym lepsza praca

Jeżeli ktoś dokładnie wie, czego pracodawca od niego wymaga, jakie ma obowiązki do spełnienia i jednocześnie, jakie prawa mu przysługują, to może się okazać, że lepiej będzie pracował. Dlatego w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia, pracownik musi otrzymać na piśmie wytyczne odnośnie swoich obowiązków. Wszystko powinno być tam ujęte, tak aby w każdej chwili można było to sprawdzić, gdyby zaszły jakieś wątpliwości. Zastanawiając się, jak powinien wyglądać taki dokument, możemy nie tylko sprawdzić, jak prezentuje się informacja o warunkach zatrudnienia 2023 wzór, ale też skorzystać z gotowej formy, wpisując w wyznaczone miejsca odpowiednie dane i przekazując pracownikowi. W takim piśmie musi być ujęta informacja, co wchodzi w skład wynagrodzenia (świadczenia finansowe i rzeczowe), w jaki sposób naliczane są godziny nadliczbowe, jak wygląda przechodzenie pomiędzy różnymi zmianami oraz wytyczne odnośnie rozwiązania umowy. Według nowych wytycznych taki dokument możemy przekazać w formie papierowej, ale też elektronicznej.

W firmie wszystko musi się zgadzać

Czasami pracownik czuje, że za swoją pracę powinien otrzymywać większe wynagrodzenie. Może na to wpływać staż pracy na danym stanowisku, poszerzanie kompetencji przez udział w różnych szkoleniach czy fakt, że od dawna żadnej podwyżki nie otrzymał. Oczywiście poruszenie tego tematu może się odbyć w formie rozmowy z przełożonym, który może się do takiej prośby ustosunkować. Jednak warto pamiętać, że w firmie wszystko powinno mieć swoje potwierdzenie. Rozmowa może zostać zapomniana w natłoku codziennych zdarzeń, jednak pismo będzie musiało być oficjalnie rozpatrzone. Dlatego jeśli ktoś chce otrzymać podwyżkę, może wypełnić odpowiedni dokument, w którym uzasadni swoją decyzję. Co zrozumiałe, wszystko powinno się tutaj odbyć we właściwy sposób, dlatego zobacz jak napisać podanie o podwyżkę, aby mieć pewność, że będzie ono spełniało określone wymagania.

Niektóre elementy pism są takie same

Nie ma znaczenia, czy wypisujemy wniosek o podwyżkę, o urlop, czy podpisujemy umowę o warunkach pracy. Są elementy, które w tych pismach będą się powtarzały. Będzie to data, miejsce wypełnienia takiego pisma, nazwisko pracownika, jak i dane pracodawcy. Dodatkowo każde takie pismo powinno mieć nadany tytuł, tak aby pracodawca od razu wiedział, co będzie zawarte w takim dokumencie. Po przedstawieniu sprawy, z jaką zwracamy się do pracodawcy lub - w przypadku umowy o warunkach zatrudnienia - do pracownika, nie można zapominać o umieszczeniu odręcznego podpisu. Prawidłowe wypełnienie dokumentów, nie tylko ułatwi funkcjonowanie w firmie, ale również będzie pokazywało szacunek do drugiej strony konwersacji.

Red.