Pełna wersja

Ogrzewanie do sypialni - jakie rozwiązanie wybrać?

2023-11-26 11:21

Wygodna sypialnia powinna być przytulna i wygodna, by stworzyć warunki do wypoczynku o każdej porze dnia lub nocy. Do szczególnie istotnych instalacji, bez których wręcz nie da się obyć, zaliczają się oczywiście produkty grzewcze. To dzięki nim da się zapewnić optymalny komfort termiczny. Jakie urządzenia grzewcze sprawdzają się najlepiej w sypialni? Jak ogrzać i dogrzać wnętrze? O tym przeczytacie poniżej.

Idealna temperatura w sypialni

W różnych domowych wnętrzach powinno się utrzymywać temperaturę na innym poziomie, by zapewnić pełen komfort dla użytkowników. W dużej mierze jej wysokość zależy od funkcji danej przestrzeni.

Jaką temperaturę utrzymywać w sypialni? Szacuje się, że najlepsze warunki do snu to ok. 17-18 stopni dla osób dorosłych. W pomieszczeniach dla najmłodszych dzieci i seniorów warto jednak zachować temperaturę w nocy na poziomie wyższym o ok. 2 stopnie Celsjusza. W ciągu dnia również najlepiej zadbać o utrzymanie ok. 20 stopni, by pozwolić na wygodne działanie i wykonywanie rozmaitych czynności. Można regulować ogrzewanie ręcznie, choć największą popularnością cieszą się rozwiązania zautomatyzowane, nieustannie monitorujące warunki termiczne we wnętrzu oraz przełączające tryb dzienny na nocny o odpowiedniej porze.

Podstawowe rozwiązania grzewcze w sypialni - ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe?

Jak ogrzać sypialnię? Zazwyczaj jest ona podłączona do standardowego systemu centralnego, wyposażonego w grzejniki ścienne. Bywają to modele żeberkowe, płytowe lub designerskie, wykonane z rozmaitych materiałów. Ich moc i wielkość trzeba oczywiście dopasować do kubatury pomieszczenia. W przestrzeniach, w których trudno o podpięcie do centralnego ogrzewania jest niemożliwe lub nieopłacalne niekiedy stosuje się zamiast klasycznych grzejników modele elektryczne o bardzo zbliżonej formie.

Inną opcją na zapewnienie ciepła w sypialni jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Do dyspozycji są instalacje wodne lub rozwiązania elektryczne, jak te oferowane przez: Econovli.pl. W pierwszym przypadku pod powierzchnią posadzki układa się rurki, podłączone do kotła lub pompy ciepła. Krąży w nich woda oddająca ciepło, wypromieniowywane następnie przez całą podłogę do pokoju. W drugim źródłem ciepła są maty lub folie grzewcze. Są znacznie prostsze w montażu, nie zajmują miejsca ani nie wymagają prac konserwatorskich.

Dodatkowe źródła ciepła do sypialni

Zdarza się, że standardowe ogrzewanie to za mało. Dlatego w sypialniach niekiedy wykorzystuje się dodatkowe urządzenia grzewcze. Bywają to choćby niewielkie i praktyczne grzejniki mobilne, w tym niezmiernie wygodne produkty elektryczne, jak termowentylatory, promienniki. Dzięki nim da się szybko podnieść temperaturę i dopasować warunki do potrzeb chwili.

Ciekawym rozwiązaniem grzewczym do sypialni są kominki. Nie tylko zapewniają ciepło, ale też budują niepowtarzalny klimat - nie do przecenienia choćby w zimowe wieczory, gdy pragniemy się zrelaksować i odpocząć od problemów. Można wręcz rozważyć zastosowanie wkładów kominkowych z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub kominków z płaszczem wodnym, podłączanych do wodnej instalacji grzewczej. To sposób na ciepło i znaczące obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie. Sporo dodatkowych pomysłów i inspiracji można też znaleźć na stronie: dommajster.pl.

Ciepła i wygodna sypialnia - podsumowanie

Odpowiednia temperatura w sypialni wpływa na jakość wypoczynku i dobre samopoczucie jej użytkowników. Warto zatem wybrać wydajne urządzenia grzewcze oraz stworzyć przemyślany system ogrzewania. Dzięki temu zwiększamy komfort, tworząc miejsce do relaksu i spokojnego snu.

Red.