Pełna wersja

Mity o nauce zdalnej - dlaczego nie warto się zniechęcić?

2024-03-28 10:25

Studia w formie online wciąż zyskują na popularności. I chociaż wiele osób zachwala ich korzyści, to znajdą się też tacy, którzy będą kwestionować sens podjęcia nauki w tym trybie. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? W tym artykule obalimy często powtarzane mity dotyczące nauki zdalnej.

Studia online są drogie

Dla wielu osób wybór studiów dziennych jest oczywisty. W końcu na uczelniach państwowych są one bezpłatne. Mimo tego wiele osób nie bierze pod uwagę, że z tą formą nauki wiążą się liczne wydatki. Jeżeli nie mieszkasz w dużym mieście, to musisz liczyć się z koniecznością wynajęcia lokalu lub przynajmniej opłacenia akademika. Do tego dochodzą jeszcze koszty życia, które z roku na rok są coraz wyższe. Przy tym masz bardzo ograniczoną możliwość podjęcia pracy, gdyż większość dni tygodnia spędzasz na uczelni. W przypadku studiów online jedyne, co musisz opłacić to czesne, a poza tym możesz podjąć pracę na pełen etat. Dlatego to zdecydowanie się opłaca.

Kierunki zdalne są mniej wartościowe

Zwolennicy tradycyjnej formy nauki często twierdzą, że studia przez Internet nie mogą być tak wartościowe, jak spotkania na żywo z wykładowcą. Czy rzeczywiście tak jest? Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości plan studiów oraz zakres wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów nie jest zależny od formy studiowania, a poziomu uczelni i specyfiki danego kierunku. Z tego też względu nie ma znaczenia czy kończysz studia dzienne, zaoczne czy studia zdalne. Dają Ci one te same uprawnienia. Dlatego w tym przypadku najlepiej jest wybrać formę studiów, która najlepiej pasuje do Twoich możliwości czy stylu życia.

Zdalnie nie można studiować kierunków technicznych

Wiele osób podważa sens studiów zdalnych ze względu na brak możliwości uczestniczenia w zajęciach praktycznych. Nie jest to jednak zasadne. W przypadku, gdy do zrealizowania programu studiów niezbędne jest pojawienie się na uczelni, laboratoria, ćwiczenia czy prace w terenie odbywają się w kontakcie. Dzięki temu również na kierunkach inżynierskich można zdobyć niezbędne umiejętności, a jednocześnie ograniczyć konieczność częstych dojazdów, a zagadnienia teoretyczne mogą być realizowane przez internet. To oznacza oszczędność czasu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości kształcenia.

Niewiele uczelni oferuje możliwość nauki online

Liczba kierunków, które można studiować zdalnie, jest mocno ograniczona - to oczywiście kolejny mit. W rzeczywistości obecnie ilość placówek, które oferują możliwość podjęcia nauki zdalnej, nieustannie się powiększa. Wybór jest tak duży, że każdy z powodzeniem może wybrać studia, które pomogą mu rozwijać jego zainteresowania czy karierę. Warto jednak wiedzieć, że kluczowe jest postawienie na uczelnię, która ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć przez internet. Wtedy zarówno plan zajęć, jak i jakość nauczania oraz organizacja z pewnością spełnią nasze wymagania. A jeśli interesuje Cię przyszłościowy kierunek menedżerski, sprawdź studia zarządzanie online dostępny na ULT.

Red.