Pełna wersja

Firma w Polsce, czy firma w Holandii?

2024-06-10 10:55

Prowadzenie własnej firmy to nie lad odpowiedzialność. Przedsiębiorca będzie musiał odnaleźć się pośród konkurentów, którzy już zdobyli zaufanych klientów. Co jednak nie oznacza tego, że nie trzeba próbować. Nie tylko Polska jest krajem, gdzie własną firmę można założyć. Takim miejscem może być także Holandia. Gdzie bardziej opłaca się założyć firmę?

Własna firma w Holandii

Osoby, które nie znają języka tak dobrze, mogą mieć pewne obawy co do założenia firmy w Holandii. Nie można się poddawać, bo można dzięki temu wiele zyskać.

W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do Kamer van Koophandel (KvK). Jest to tamtejsza Izba Handlowa, gdzie po wniesieniu opłaty w wysokości 50 euro, będzie można zarejestrować firmę. Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego KvK oraz numeru identyfikacji podatkowej, będzie można rozpocząć działanie.

Co należy wiedzieć na temat holenderskich podatków?

To jedna z najbardziej frapujących kwestii, dlatego należy ją omówić. Na liście podatków holenderskich znajduje się:

Nie można też zapomnieć o składkach na ubezpieczenia społeczne jakie musi opłacać każda firma w Holandii. Jednak są one zawsze obliczane indywidualnie, ponieważ wszystko uzależnione jest od osiąganych dochodów.

Czas na założenie firmy w Polsce

Dzisiaj założenie firmy w Polsce nie powinno nastręczać takich trudności. Wystarczy skorzystać z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dzięki czemu praktycznie za jednym razem będzie można załatwić wszystkie formalności. Warto również nadmienić, że w przeciwieństwie do Holandii, założenie firmy nie jest związane z żadnymi opłatami. Mając REGON, będzie można rozpocząć oficjalne działanie.

Polskie podatki

Czyli kwestia, której nie lubi zdecydowana większość przedsiębiorców. W Polsce mowa jest o następujących podatkach:

Firma w Polsce czy Holandii?

Nie da się odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ obydwa kraje mają swoje wady i zalety, jeżeli chodzi o prowadzenie firmy. W każdym przypadku można liczyć na odliczenia i ulgi podatkowe. Polska jest krajem, gdzie procesu darmowej rejestracji będzie można dokonać samodzielnie. W Holandii trzeba będzie uszykować się na dość spore koszta i konieczność zatrudnienia osoby, która pomoże przebrnąć przez wszystkie formalności. Z drugiej jednak strony Holandia wspiera małych przedsiębiorców, dzięki czemu pewne koszta mogą zostać obniżone.

Mając taki dylemat, warto porozmawiać z księgową, która zapewni fachowe doradztwo. Biorąc pod uwagę rodzaj działalności, będzie ona w stanie wskazać, które rozwiązanie będzie zdecydowanie lepsze.

Red.