Pełna wersja

Jak przygotować mieszkanie do odpluskwiania?

2024-06-26 10:53

Pluskwy mimo swoich niewielkich rozmiarów mogą powodować wiele problemów. Przede wszystkich ich ugryzienia są bolesne. Wbrew pozorom nie występują w brudnych i zaniedbanych miejscach. Mogą bowiem pojawić się w każdym budynku. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze sygnały obecności pluskiew oraz jak prawidłowo przygotować pomieszczenia na dezynsekcję.

Co może świadczyć o obecności pluskiew w domu?

Pluskwy nazywane również pluskwami łóżkowymi żywią się krwią ludzi i zwierząt. Żerują nocą, a dnie spędzają ukryte w szczelinach i zakamarkach, dlatego najczęściej są trudne do wykrycia.

Po ugryzieniu zostawiają specyficzne ślady na ciele i to właśnie zazwyczaj one są pierwszym sygnałem, że w budynku mogą znajdować się te insekty. Warto wtedy dokładnie obejrzeć pomieszczenia, aby przekonać się, czy faktycznie pojawiły się w domu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niewielkie plamki krwi. Mogą one pojawiać się np. na pościeli lub materacu. W pomieszczeniach, w których są pluskwy, najczęściej panuje charakterystyczny mdły zapach. Ma on nieco słodką woń, która może przypominać aromat migdałów.

Innym sygnałem świadczącym o obecności insektów są martwe osobniki lub wylinki. Ich znalezienie daje pewność, że pojawiły się one w budynku.

Jak przygotować się do usunięcia pluskiew?

Odpluskwianie w Łodzi i innych miastach w Polsce wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż dzięki niemu cała procedura przebiegnie sprawnie i skutecznie. Przede wszystkim należy zlokalizować źródło problemu. Najczęściej odpluskwianie jest przeprowadzane w sypialni, salonie oraz przedpokoju, czyli w miejscach, w których najczęściej występują te insekty. Jeśli problem jest rozległy i owadów jest bardzo dużo, to warto go przeprowadzić w całym lokalu.

Aby prawidłowo przygotować pomieszczenia na odpluskwianie, należy:

Warto także poinformować najbliższych sąsiadów o tym, że w budynku będzie przeprowadzana dezynsekcja.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne odpluskwianie?

Samodzielne pozbycie się pluskiew jest praktycznie niemożliwe ze względu na to, że są to bardzo małe owady żerujące nocą. Dostępne powszechnie środki chemiczne nie działają na nie, dlatego niezbędne jest zastosowanie skutecznych rozwiązań, takich jak profesjonalna dezynsekcja. Jest ona przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz środkami. Nowoczesne metody są nie tylko skuteczne, ale i w pełni bezpieczne. Należy pamiętać, że pluskwy to nie tylko problem natury estetycznej. Te insekty mogą bowiem przenosić choroby i patogeny, dlatego tak ważne jest ich pozbycie się.

Po dezynsekcji warto także przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest ozonowanie, które zwalcza wirusy, grzyby, pleśnie, bakterie i inne drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Po ozonowaniu w pomieszczeniach jest czysto i bezpiecznie.

Co robić po odpluskwianiu?

W pomieszczeniach poddawanych odpluskwianiu może przebywać wyłącznie specjalista wykonujący zabieg. Poinformuje on o tym, po jakim czasie można ponownie wejść do lokalu. Po powrocie należy przede wszystkim dokładnie wywietrzyć pomieszczenia przez co najmniej godzinę. Wszystkie blaty, stoły i inne meble, które będą miały bezpośredni kontakt z żywnością lub ze skórą trzeba wytrzeć wodą z dodatkiem detergentu. Nie należy odkurzać oraz zmywać podłogi w miejscach, w których mogą znajdować się pluskwy np. przy ścianach czy meblach, aby efekt dezynsekcji utrzymywał się przez długi czas.

Red.