Najlepszy internet w bloku - co wybrać?
To, jaki internet do mieszkania w bloku wybrać, zależy w dużej mierze od dostępnych w danej lokalizacji możliwości. Mieszkając w Zielonej Górze, wystarczy sprawdzić na mapach dostępu, z jakiej sieci można korzystać pod konkretnym adresem. Czasami może okazać się, że w danym punkcie żaden dostawca nie oferuje możliwości skorzystania z internetu stacjonarnego. Wtedy alternatywą pozostaje sieć bezprzewodowa. Niemniej warto mieć na uwadzę, że zdecydowanie nie będzie ona najszybszą opcją.
Najszybszy internet w bloku to zdecydowanie światłowód. Gdy jest on dociągnięty do danego budynku, nie powinno być żadnego problemu z podpięciem go do konkretnego mieszkania. Jeśli nie - mogą pojawić się schody. Wtedy kolejną dobrą opcją pozostaje inne łącze po kablu np. miedzianym.
Inne rodzaje internetu jak np. kablowy DSL czy satelita należą raczej do rzadkości. Jeśli w grę nie wchodzi superszybki światłowód, to alternatywą pozostaje kablówka lub sieć LTE/5G.
Jak wybrać najlepszy internet w bloku?
Wybierając internet w Zielonej Górze, należy rozważyć przede wszystkim swoje potrzeby względem prędkości i stabilności. Jeśli nasze korzystanie z sieci to nie tylko przeglądanie stron internetowych i YouTube, ale i praca zdalna, rozrywka - oglądanie filmów i seriali online w 4K, łączenie się na wideokonferencjach oraz streamowanie np. gier, to zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na internet światłowodowy. To dlatego, że oferuje on nie tylko wysokie prędkości wysyłania, ale i pobierania danych. Natomiast sam download potrafi sięgać nawet 5 Gb/s!
Kablówka i internet mobilny nie są w stanie zaoferować tak dużych prędkości, natomiast również sprawdzą się nawet przy mocniejszym eksploatowaniu sieci. Ważna jest również cena - czasami nie warto płacić więcej, jeśli wiemy, że nie będziemy korzystać z pełni możliwości danego łącza. Światłowód w Zielonej Górze jest droższą opcją od pozostałych, ale gdy nasze wymagania względem stabilności i szybkości są spore - zdecydowanie najlepszą.
Opcje internetu w bloku - porównanie
W bloku najczęściej można spotkać światłowód, kablówkę lub internet LTE/5G. Warto porównać każdą z opcji.
Światłowód:
prędkość pobierania danych - nawet do 5 Gb/s.
prędkość wysyłania danych - od 200 Mb/s do nawet 1 Gb/s.
stabilność - duża odporność na warunki atmosferyczne i przeciążenia sieci.
Kablówka:
prędkości pobierania danych - nieco mniejsze niż w przypadku światłowodu, ale mogą osiągnąć 1 Gb/s.
prędkość wysyłania danych - kilkadziesiąt, najczęściej ok. 50 Mb/s.
stabilność - mniejsza niż w przypadku światłowodu, ponieważ kable koncentryczne są podatne na zakłócenia radiowe czy wilgoć, ale nadal jest wysoka. Na kabel, zależnie od stanu infrastruktury, mogą mieć też wpływ warunki atmosferyczne i obciążenie sieci przez domowników.
LTE/5G:
prędkości pobierania danych - zależy od wykorzystywanej generacji, w 4G to ok. 20-30 Mb/s. W przypadku 5G średnia prędkość utrzymuje się na poziomie 200-250 Mb/s, ale może sięgać nawet 1 Gb/s!
prędkości wysyłania danych - w przypadku sieci 5G nawet 40 Mb/s.
stabilność - zdecydowanie gorsza od łącza stacjonarnego - na internet mobilny ma wpływ pogoda, obciążenia sieci przez innych użytkowników itd.
Światłowód vs. kablówka - co lepsze w bloku?
Światłowód przede wszystkim od kablówki różni się tym, że wykorzystuje przewody wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Informacje są przesyłane w formie impulsów świetlnych. W przypadku kablówki natomiast internet jest przesyłany w technologii DOCSIS, gdzie do przesyłu danych wykorzystuje się kabel koncentryczny.
To właśnie ta różnica odpowiada nie tylko za niższą prędkość kablówki, ale i stabilność. Kable miedziane przewodzą prąd, dlatego internet może ulegać zakłóceniom elektromagnetycznym.
Koszty mogą być wyższe w przypadku światłowodu, ale zdecydowanie większa prędkość i stabilność są warte swojej ceny.
Internet mobilny w bloku - czy to dobry wybór?
Gdy w danej lokalizacji nie jest dostarczany żaden internet po kablu, pozostaje korzystanie z LTE. Ta, w przypadku korzystania z technologii piątej generacji może być naprawdę dobrą opcją w bloku. Wystarczy odpowiedni router 5G, aby odbierać sygnał i korzystać z szybkiego internetu mobilnego. Co ważne można korzystać również ze wzmacniaczy sygnałów czy dokupić dodatkową antenę, która wpłynie na jakość połączenia. Jeśli urządzenie obsługuje dodatkowo standard Wi-Fi 6, można liczyć na całkiem sporą przepustowość, nawet gdy z sieci korzysta kilka osób.
Niemniej stabilność mobilnego internetu w Zielonej Górze zawsze będzie gorsza od opcji stacjonarnych. Na jego działanie mają wpływ nie tylko warunki atmosferyczne. W godzinach szczytu prędkości mogą znacznie spaść, co może być frustrujące, jeśli potrzebujemy internetu do pracy zdalnej czy pobierania większych plików.
Internet mobilny w Zielonej Górze w bloku może być dobrym wyborem dla osób, które nie mogą w danej lokalizacji przebierać w wielu różnych ofertach. Jednak nie jest to najlepsza opcja, ponieważ wypada gorzej zarówno w porównaniu ze światłowodem, jak i kablówką.