Pełna wersja

Buty do tenisa w sezonie zimowym

2024-11-15 09:18

Temperatura spada, a pod balonem na korcie nie zawsze panuje optymalna temperatura. Czy w takiej sytuacji nasze buty do tenisa zachowują się tak samo jak w słoneczny dzień? Czy my zachowujemy się w tych butach tak samo jak w słoneczny dzień?

Buty do tenisa zimą

Co do samej trwałości czy elastyczności butów do tenisa zimą to należy zaznaczyć, że każdy produkt w niższej temperaturze lekko sztywnieje. Nie inaczej jest z gumą, z której wykonane są buty do tenisa. Może się okazać, że ich właściwości zmieniły się, więc warto wziąć na to poprawkę. Przed każdą grą rozgrzewamy się, jest to bardzo ważny element gry zimą. Powinniśmy zadbać o dobre ukrwienie i dotlenienie ciała, nasze mięśnie muszą być przygotowane do pracy w niższej temperaturze. Warto, żeby w buty do tenisa wkładać stopy opatulone cieplejszymi skarpetami, a ciało chronić odzieżą terminczną.

Korty zimą a buty do tenisa

To jak zachowają się buty do tenisa zimą łatwo przewidzieć, a zdrowy rozsądek podpowiada, że zmiany nie mogą być zbyt duże. Co innego jeśli chodzi o korty, te zmieniają się w zależności od tego z jaką nawierzchnią mamy do czynienia. Mączka zimą staje się twarda i zbita, przez co znacznie mocniej się ślizgamy. Należy wziąć na to poprawkę. Grając na ogrzewanej hali czy pod dobrze grzanym balonem nie odczujemy wyraźnych zmian. Będą one tym większe im bardziej warunki będą różnić się od typowych.

Buty do tenisa czy nadają się do chodzenia?

Z reguły jesteśmy wygodni i nie lubimy zmieniać butów przed i po grze. Czy ma to jakieś znaczenie czy nasze buty do tenisa ubierzemy w domu, przed wyjściem na kort czy na miejscu w klubie tenisowym? Spory wkład ma tu nawierzchnia na jakiej gramy i jak dostaniemy się do klubu tenisowego. Jeśli gramy na mączce i do klubu docieramy autem to możemy mieć pewność, że nasz dywanik w aucie już dawno przestał być czarny a jest pomarańczowy. Żaden problem jeśli mączka trafiła tylko na niego lub gumową wycieraczkę, kłopot pojawi się kiedy mączka powłazi w materiał wokół. Lepiej nie sprawdzać jak trudno się jej pozbyć. Buty do tenisa, jak nazwa wskazuje, służą do gry. Dla naszego spokoju, ich trwałości lepiej jest zakładać je i zdejmować przy kortach. Niektóre kluby nie są wyposażone w szatnie, ale ten mały zabieg pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po treningu czy meczu.

Buty do tenisa i nowa wkładka

Buty do tenisa, jak każde sportowe obuwie, zużywają się w tempie zależnym od użytkowania. Przyjęło się, że na nogach amatora buty mogą wytrzymać od 3 do 6 miesięcy. Niewykluczone, że po kilku czy kilkunastu tygodniach na korcie, pomimo tego, że buty do tenisa będą wyglądały bardzo dobrze, to ubije się w nich wkładka. Wtedy warto wydłużyć ich żywot i wymienić ją na nową. Dzięki temu prostemu zabiegowi zyskamy dodatkowe tygodnie i odłożymy w czasie zakup nowych. Jeśli chodzi o buty do tenisa to ich przydatność sprawdza się pod trzema aspektami - podeszwa (przyczepność), cholewka (opinanie stopy) oraz wkładka (musi amortyzować). W przypadku zużytej wkładki możemy ją zmienić. W pozostałych dwóch - jeśli buty do tenisa się zużyły to trzeba pomyśleć o nowych.

Red.