Jak informuje Dorota Grabowska, rzecznik prasowa wojewody lubelskiego, stan na 18 listopada 2024 r. wskazuje, że w województwie lubelskim odnotowano już 20 ognisk wścieklizny. Przypadki te stwierdzono w powiatach hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim i krasnostawskim. Potwierdzono pierwszy przypadek wścieklizny u psa, który wystąpił w powiecie tomaszowskim, w miejscowości Ratyczów (gm. Łaszczów). Wcześniejsze ogniska dotyczyły głównie lisów, jenotów oraz kotów.
Z powodu pojawienia się wścieklizny w miejscowości Krasnobród w powiecie zamojskim, obszar zagrożony zostanie powiększony o tereny powiatów biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego. W związku z tym, dziś (19 listopada 2024 r.) Wojewódzki Inspektorat Weterynarii planuje wystąpić do wojewody lubelskiego o wprowadzenie zmiany w Rozporządzeniu nr 18 dotyczącego obszarów zagrożonych.
W Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia, z kolei na obszarach zagrożonych chorobą wprowadza się obowiązek szczepień również dla kotów.
Na terenach objętych zagrożeniem inspekcja weterynaryjna oraz policja będą prowadzić kontrole i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów. Dodatkowo w całym województwie trwa akcja informacyjna w szkołach, mająca na celu uświadomienie dzieci i młodzieży o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna.
Przypomnijmy, że w lipcu br. przypadek wścieklizny potwierdzono w powiecie biłorajskim. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim.