Pełna wersja

Gry pamięciowe - główne zalety związane z ich praktykowaniem

2024-12-08 19:03

Gry pamięciowe, nazywane powszechnie "memory", zazwyczaj składają się z niewielkich kartoników w liczbie parzystej. Przebieg zabawy polega na ułożeniu kartoników obrazkami do dołu, tak, by niemożliwe było zobaczenie znajdujących się na nich ilustracji. Gracze mają za zadanie odwrócić dwa takie same kartoniki w jednej rundzie. Ten, któremu się to uda, odkłada parę na bok. W momencie gdy gracz odsłoni odbiegające od siebie kartoniki, z powrotem odkłada je obrazkami do dołu. I tak do czasu, aż zgarnięte zostają wszystkie pary. Wygrywa osoba z największą ilością obrazków. Zabawa ta ma na celu wszechstronny rozwój dziecka, wspierając procesy pamięciowe zachodzące w jego mózgu. Gry pamięciowe rozwijają również koordynację ruchową na linii ręka-oko, odgrywającą ogromną rolę podczas nauki pisania. To jednak nie koniec zalet tej zabawy!

Korzyści, jakie niesie za sobą każda gra pamięciowa

Memory wymagają od graczy umiejętności szybkiego zapamiętywania ułożenia określonych kafelków, a także ich ponownego ułożenia w określonym miejscu - jest to więc świetne ćwiczenie koordynacyjne, które warto praktykować od najmłodszych lat. Jednocześnie granie w gry pamięciowe wymaga ogromnych pokładów koncentracji; gracze muszą bowiem skupić się na detalach oraz ruchach określonych kafelków. Chwila nieuwagi jest w stanie spowodować zupełną utratę przewagi nad przeciwnikiem, a co za tym idzie również przegraną. Rejestrowanie, zapamiętywanie oraz wydobywanie umiejętności prosto ze swojej pamięci to umiejętność niezbędna w życiu każdego człowieka; szlifowanie jej zawczasu jest zdecydowanie korzystne. Podczas gry pamięciowej, dziecko nierzadko rozwija swoje umiejętności społeczne; zasiadanie do gry w rodzinnym gronie sprzyja wykształceniu u malucha odpowiednich zachowań wobec innych. Rozrywkę można również przeprowadzać w parach, co sprzyja umiejętnościom komunikacyjnym i pracy w grupie. Jak każda gra, również memory rządzą się swoimi prawami. Oznacza to, że mają określone zasady, do których trzeba się zastosować - inaczej nici z rozrywki. Gry edukacyjne, w tym te pamięciowe, stanowią znakomitą okazję do rozmów z maluchem na temat norm, do których należy się dostosować. Dziecko musi wiedzieć, że nie ma wpływu na wszystko, a pewne jego zachowania nie są tolerowane. To także świetny moment na wspomnienie o celebrowaniu wygranych oraz godzeniu się z porażkami. Ponadto, przez brak skomplikowanych zasad związanych z memory sprawia, że mogą w nie grywać już dwulatki! Jednocześnie jest ona na tyle uniwersalna, że spodoba się niemal każdemu dziecku - co czyni ją świetną opcją prezentową.

Spersonalizowana gra memory, czyli jak uszczęśliwić kogoś bliskiego

Spersonalizowane prezenty cieszą się obecnie sporą popularnością; są one jednym z wyrazów troski i docenienia, a przy tym stanowią znakomitą pamiątkę dla wielu osób. Obecnie możliwa jest również personalizacja gier memory. Przykład znaleźć można na stronie https://puzzle4u.pl/, gdzie firma Puzzle4u oferuje zainteresowanym stworzenie własnego zestawu memory, złożonego z całości z własnych zdjęć, które mogą przywoływać wspaniałe wspomnienia, stanowiąc przy tym temat do dyskusji w gronie najbliższych. Stworzenie spersonalizowanej gry pamięciowej to pomysł, który podbije serce niejednej osoby, zaciekawiając także najmłodszych. Gry memory uczą konstruktywnego rozwiązywania problemów, a przy tym także strategicznego oraz analitycznego myślenia. Regularne korzystanie z nich w ramach rozrywki jest w stanie również zwiększyć zdolności w zakresie planowania. Co więcej, są one znakomitą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Każdy może grać w memory, sprawdzając i szlifując swoją pamięć!

Red.