Do Brukseli pojechały 42 osoby, które były laureatami różnych konkursów z całej Lubelszczyzny: konkursów wiedzy o Unii Europejskiej, plastycznych, filmowych.
W trakcie pobytu w Brukseli uczestnicy wycieczki zwiedzili Budynek Parlamentu Europejskiego oraz poznali funkcjonowanie tej instytucji. Ponadto mieli okazję zobaczyć największe atrakcje turystyczne miasta m.in.: Manneken Pis (jeden z najsłynniejszych symboli miasta, czyli pochodząca z 1619 roku fontanna przedstawiająca figurkę siusiającego chłopca), Atomium (powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów), Katedrę Notre-Dame de la Chapelle, Muzeum Samochodów, Park Brukselski, Place Royal.
- Niesamowity był również Grand Place (historyczny plac zaliczany do najpiękniejszych w Europie z XV-wiecznym ratuszem gotyckim oraz przyległe XVII-wieczne domy cechowe i kręte uliczki) nocą, wyjątkowo piękne miejsce o tej porze dnia. Ogromne wrażenie wywarło na mnie to miasto, które można by nazwać miastem kontrastów. Z jednej strony bogate w zabytkowe budynki, katedry, z drugiej strony nie brakuje w nim nowoczesnego budownictwa - opowiada Paweł Kuraś. - Dla mnie jako absolwenta europeistyki i studenta stosunków międzynarodowych, wyjazd ten był bardzo ciekawy również z innego względu. Interesuję się zagadnieniami związanym z Unią Europejską, a poznanie pracy w Parlamencie Europejskim "od podszewki" było dla mnie cennym doświadczeniem. Podobnie jak spotkanie z prof. Leną Kolarską-Bobińską.
Uczestnicy wycieczki byli pierwszą zorganizowaną grupa, która odwiedziła placówkę: Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.
- Chciałbym podziękować stowarzyszeniu "Projekt - Europa" oraz prof. Lenie Kolarskiej-Bobińskiej, że mogłem uczestniczyć w tak ciekawej wycieczce. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedzie ktoś jeszcze z naszego powiatu - mówi Paweł Kuraś. - Warto brać udział w konkursach, marzenia czasami się spełniają.
Konkurs, w którym Paweł Kuraś zajął II miejsce, został ogłoszony jeszcze w styczniu tego roku. W pierwszym jego etapie należało odpowiedzieć na 6 pytań dotyczących Unii Europejskiej. Pytania były drukowane na specjalnych kuponach Dziennika Wschodniego i ukazywały się raz na tydzień. Osoby, które odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Zadaniem półfinalistów było napisanie eseju pt. "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej - szanse i wyzwania stojące przed regionem lubelskim w związku z polską prezydencją w radzie UE".