Wykastruj zwierzę, zapobiegnij bezdomności
Kastracja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania bezdomności. Nadal jednak dla wielu opiekunów zwierząt, zwłaszcza tych mieszkających na wsiach, jest dużym wydatkiem. W odpowiedzi na ten problem Przychodnia Weterynaryjna Zwierzvet ze Zwierzyńca postanowiła przez styczeń, luty i marzec wykonywać zabiegi za znacznie niższą niż standardowa cenę.
-Celem akcji jest wsparcie wszystkich na terenach gmin Zwierzyniec, Józefów i Tereszpol - mówi lekarz weterynarii Paweł Krajewski, pomysłodawca akcji. - Z doświadczenia wiem, że dla części mieszkańców tych obszarów koszt samego zabiegu kastracji kota czy psa jest często zbyt duży. Z kolei brak zabiegów prowadzi do ciągłego, niekontrolowanego rozmnażania kolejnych zwierząt i powiększa skalę ich bezdomności.
Zyskają bezdomne zwierzęta
Aż 10% kwoty ze wszystkich wykonanych w ramach akcji zabiegów trafi na konto Fundacji Alternatywa dla Zwierząt. Ta młoda organizacja czynnie bierze udział w poprawie losu zwierząt, które straciły z różnych powodów domy. Nie tylko opiekuje się wolontariatem w zamojskim schronisku, ale również jest pomysłodawcą akcji "Zostań Mikołajem dla bezdomnego zwierzaka", która została wyróżniona w konkursie na inicjatywy społeczne przez Zamojskie Centrum Wolontariatu.
- Kastracja i czipowanie są w mojej ocenie podstawą walki z bezdomnością zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza obszarów podmiejskich i wiejskich, gdzie zwierzęta często przemieszczają się swobodnie i bez kontroli opiekunów - mówi prezeska fundacji, Lidia Wikiera. - Profilaktyka jest zawsze skuteczniejsza i mniej kosztowna niż rozwiązywanie problemu, który już powstał. Wychodząc naprzeciw skali bezdomności psów i kotów w naszych okolicach, z radością dołączyliśmy do akcji Przychodni Weterynaryjnej Zwierzvet, która otacza opieką również naszych podopiecznych.
Fundacja prowadzi domy tymczasowe. Jedna z tymczasowiczek będzie też beneficjentką akcji "Podaj łapę, nie na gapę".
- Mochi to około ośmiomiesięczna kotka, którą zabraliśmy do domu tymczasowego jesienią 2024. Bardzo długo walczyliśmy o jej powrót do zdrowia - miała problemy z przybieraniem na wadze, pasożytami, złym stanem układu pokarmowego i grzybicą skóry - mówi Paulina Grzybowska, wiceprezeska fundacji. - Obecnie Mochi jest już zdrowa i przejdzie zabieg kastracji, po którym może szukać swojemu domu na zawsze. To wesoła, chętna do zabawy, drobna kotka. W sprawie jej adopcji prosimy o kontakt z fundacją.
"Podaj łapę, nie na gapę" - jak skorzystać z akcji?
Z akcji "Podaj łapę, nie na gapę" skorzystać mogą mieszkańcy gmin Zwierzyniec, Józefów i Tereszpol, a także instytucje z tych obszarów. Jedynym warunkiem jest to, aby pies lub kot posiadał aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W celu umówienia daty zabiegu należy skontaktować się pod numerem 669 065 024 z Przychodnią Weterynaryjną Zwierzvet. Mieści się ona w Zwierzyńcu, przy ul. Partyzantów 23B (przy Rynku). Każdy zabieg kastracji od początku stycznia do końca marca będzie wykonywany za znacznie niższą cenę niż standardowo. Co więcej, 10% z tej kwoty trafi do Fundacji Alternatywa dla Zwierząt, na pokrycie kosztów utrzymania podopiecznych.