- Okazuje się, że młodzież wspaniale potrafi się porozumieć mimo bariery językowej, dla nas to było wielkie wydarzenie, długo się do niego przygotowywaliśmy ale teraz to widać, że było warto. Do tej pory nie było ani czasu ani okazji, żeby opowiadać uczniom o historii i kulturze narodu żydowskiego, a to jest doskonały na to moment - powiedziała w rozmowie z bilgorajska.pl Barbara Serafin, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.
Gości z miasta partnerskiego przywitali włodarze miasta i powiatu. Obecny był burmistrz Janusz Rosłan i starosta biłgorajski Marian Tokarski.
Bezpośrednie obcowanie z kulturą innego narodu nie tylko uczy ale i bawi. Dowodem było kilkugodzinne spotkanie w "Leśniku", podczas którego zarówno biłgorajscy uczniowie, jak i ich rówieśnicy z Afula mogli dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. Zespół Tańca Ludowego "Tanew" przygotował przedstawienie, na zakończenie którego zaprosił Izraelczyków do wspólnego poloneza, a piosenka pod wymownym tytułem "We are the word", zaintonowana przez biłgorajską młodzież, "wciągnęła" wszystkich obecnych na sali.
Do tej pory gościliśmy co najwyżej naszych najbliższych sąsiadów jak np.: Niemców, Ukraińców, czy Czechów. Izrael jest o wiele bardziej odległym kulturowo miejscem. Jak więc doszło do wizyty ponad 80-osobowej grupy w Biłgoraju?
- Współpraca z miastem Afula oficjalnie trwa od ubiegłego roku, ale nasze kontakty trwają znacznie dłużej. Burmistrz Avi Alkabetz od początku był zainteresowany ideą miasta partnerskiego, szczególnie interesowała go wymiana młodzieży, ale jest pomysł by także osoby dorosłe mogły zwiedzić oba kraje - mówi Artur Bara, prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. I. B. Singera.
Kolejna wizyta planowana jest już w przyszłym roku. Podczas Dni Singera również będziemy gościć mieszkańców partnerskiej Afuli. Tym razem pobyt będzie nieco dłuższy, bo zamiast kilku godzin, Izraelczycy spędzą w naszym mieście kilka dni.
- Mimo że jeszcze nie udało nam się pozyskać pieniędzy na wymianę młodzieży od naszego Ministerstwa, ponieważ są to niedawno uruchomione projekty, młodzież z Afuli mogła przyjechać do nas korzystając z ich rządowego programu, który gwarantuje każdemu maturzyście odwiedziny miejsc pamięci związanych z historią narodu żydowskiego, także te w Polsce - dodał Bara i zaznaczył, że w przyszłym roku rozpoczną się starania o pozyskanie środków umożliwiających wizytę młodych ludzi z Biłgoraja w Afuli.