Skarga jednej z mieszkanek Biłgoraja dotyczyła ubiegania się o przyznanie środków PFRON na podjęcie działalności gospodarczej w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.
Zarzuty podniesione w skardze dotyczyły: barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w budynku Starostwa Powiatowego w Biłgoraju; dostępu do szczegółowych informacji na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną; wykorzystania przez Starostę Biłgorajskiego środków PFRON na inne cele, niezgodne z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; zobowiązań skarżącej, co do możliwości wzięcia odpowiedzialności za prowadzenie działalności gospodarczej swojej niepełnosprawnej córki, procedury odwoławczej od decyzji Starosty w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie dotacji ze środków PFRON.
Skarga została rozpatrzona 20 X, skarżąca została zaproszona na obrady, z zaproszenia jednak nie skorzystała. Opinię komisji rewizyjnej przedstawił na sesji jej przewodniczący Krzysztof Doliński.
- W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, co następuje: Zgodnie z art. 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, jeśli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel. Osoby, które przychodzą do tutejszego Urzędu celem uzyskania informacji na temat zadań, na które przeznacza się środki PFRON otrzymują każdorazowo wyczerpujące odpowiedzi w powyższym zakresie. Takie informacje otrzymała również Pani M.W. Nie jest prawdą, że przeszkodą w pozyskaniu informacji są bariery architektoniczne. Osoby niepełnosprawne, które przychodzą do Starostwa Powiatowego celem załatwienia spraw obsługiwane są w wydziale mieszczącym się na I piętrze. W sytuacji jednak, gdy niepełnosprawny ma problemy z pokonaniem odległości, wówczas zgłasza ten fakt do sekretariatu mieszczącego się na parterze tutejszego Urzędu. Pracownicy ds. PFRON obsługują wówczas petentów na sali konferencyjnej położonej również na parterze - mówił Krzysztof Doliński, Przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Powiatu w Biłgoraju.
Przewodniczący argumentował także, że procedury rozpatrzenia wniosku w sprawie przyznania środków na podjęcie działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną wynikające ściśle z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
- Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma możliwości rozpatrzenia przez Starostę ustnego wniosku i przyznania dotacji na podstawie rozmowy, którą przeprowadzała Pani M.W. Starosta Biłgorajski powołał Komisję do rozpatrzenia wniosków na realizację zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej, na które przeznacza się środki PFRON w 2011 r. Celem Komisji jest sprawdzanie wniosków pod względem rachunkowym i formalnym i wstępne zaopiniowanie wniosku na podstawie kryteriów z Rozporządzenia. Ma to na celu dokonanie oceny prawdopodobieństwa prowadzenia planowanego przez osobę niepełnosprawną przedsięwzięcia w okresie 24 miesięcy od jego rozpoczęcia - mówił Przewodniczący.
Kryteria, jakie brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku to m.in.: przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki; popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność; kalkulacja wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków.
- Zaznaczyć należy, że każdy wniosek osoby niepełnosprawnej o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, który wpływa do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, poddany jest takim samym kryteriom oceny. Przywołany przepis art. 12a ustawy o rehabilitacji… w sformułowaniu "może" wskazuje możliwość, nie zaś obligatoryjność przyznawania jednorazowych środków każdej osobie niepełnosprawnej zainteresowanej w ich uzyskaniu. Należy podkreślić, że środki przyznawane na podjęcie działalności gospodarczej, skierowane są dla osób niepełnosprawnych, a nie dla osób, które w imieniu osób niepełnosprawnych będą prowadzić działalność gospodarczą, jak w skardze deklaruje Pani M.W. - zaznaczył przewodniczący Doliński.
Także przy zarzucie dotyczącym niewłaściwego wykorzystania środków PFRON Komisja Rewizyjna stwierdziła, że nie ma możliwości przeznaczenia środków przekazanych algorytmem przez Zarząd PFRON w Warszawie na zadania inne niż zadania na rzecz osób niepełnosprawnych. Po szczegółowym rozpatrzeniu wszystkich zarzutów Komisja Rewizyjna uznała skargę za bezzasadną. Z jej opinią zgodzili się radni, którzy przy głosach 20 za i 1 wstrzymującym, przyjęli uchwałę o odrzuceniu skargi.