Trzydniowe zmagania ósmoklasistów z pierwszym poważnym egzaminem rozpoczęły się we wtorkowe przedpołudnie 13 maja.
Najpierw uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych musieli poradzić sobie z j. polskim. Ta część składała się z zadań zamkniętych oraz zadań otwartych, w formie krótkiej odpowiedzi oraz dłuższej wypowiedzi pisemnej. Na to wszystko mieli 150 minut. W tym roku sprawdzono ich wiedzę dotyczącą lektury Ferenca Molmara "Chłopcy z placu broni". Temat przemówienia związany był z przyjaźnią, a opowiadanie miało dotyczyć bohatera jednej z lektur, który osiągnął coś wartego podziwu.
Teraz czas na królową nauk, czyli matematykę. Ten egzamin rozpocznie się w środę 14 maja, również o godz. 9. Tym razem czasu będzie nieco mniej bo 125 minut.
W czwartek za to odbędą się egzaminy z języka obcego nowożytnego. Oczywiście większość uczniów zdecydowała się na j. angielski. Na napisanie tej części uczniowie będą mieć 110 minut.
Nie można egzaminu nie zdać, jednak jego wynik wcale nie jest bez znaczenia. To punkty zdecydują, do jakiej szkoły się dostaną.
A do zdobycia jest maksymalnie 200 punktów, w tym 100 punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty i kolejne 100 za oceny na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia, czyli świadectwo z wyróżnieniem, czy udział w wolontariacie.
Wyniki egzaminu młodzież pozna 4 lipca.